Bilim dünyası bunu konuşuyor! Yeni bir gezegen keşfedildi!

Uzay alanında çalışmalarını yürüten bilim insanları, 2 bin 400°C sıcaklığa sahip ve bu sıcaklık sebebiyle üzerine demir yağan bir gezegen keşfettiklerini açıkladı.

Bilim dünyası bunu konuşuyor! Yeni bir gezegen keşfedildi!

Avrupa Güney Gözlemevi’nden bilim insanları, teleskop kullanarak ilginç bir gezegen keşfetti.

Bilim insanları, keşfedilen bu gezegende yaklaşık 2 bin 400°C sıcaklık gözlemlediklerini söyledi.

Bilim insanları, yeni keşfedilen ve dünyaya 640 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegende, yaklaşık 2 bin 400°C sıcaklığının gözlemlendiğini ve bu sebeple demir gibi metallerin gündüz buharlaşarak gece vakitlerinde yağmur olarak yağdığını söyledi.

Ayrıca bilim insanları, gezegenin bir yüzünün sürekli geceyi bir yüzünün ise sürekli gündüzü yaşadığına dikkat çekerek, gündüz ve gece arasında aşırı sıcaklık farkı bulunduğunu bu sıcaklık farkının da gezegenin geceyi yaşayan yüzünde sürekli şiddetli rüzgarlara neden olduğunu kaydetti.

Keşfedilen yeni gezegenle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan astrofizikçi bilim insanı Maria Rosa Zapatero, yaptığı bir açıklamada, "Gözlemler, buharlaşan metallerin, atmosferde bol olduğunu gösteriyor. Demir buharının bir kısmı gezegenin dönmesi ve atmosferik rüzgarlar nedeniyle gece tarafına geçiyor. Burada demir çok daha soğuk ortamlarla karşılaşarak yoğunlaşıyor ve yağmur halinde yağıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Akit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER