Depreme karşı geliştirildi! İşte bükülebilir beton

Avusturalyalı bilim insanları, yürüttükleri çeşitli çalışmalar sonucu depreme karşı oldukça dayanıklı, bükülebilir ve çevre dostu bir beton geliştirdiklerini açıkladı.

Depreme karşı geliştirildi! İşte bükülebilir beton

Avusturalya'nın Melbourne kentinde hizmet veren Swinburne Üniversitesi bünyesinde çeşitli çalışmalar yürüten bilim insanları, klasik beton karışımlarına farklı malzemeler ekleyerek bükülebilir bir beton geliştirdiklerini açıkladı. Ayrıca Avusturalyalı bilim insanları, yeni geliştirilen bükülebilir betonun klasik betonlara nazaren depreme 400 kat daha dayanıklı olabileceğinin altını çizdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan araştırmacı Behzad Nematollahi ise yaptığı bir açıklamada özellikle depremlerin fazla görüldüğü yerlerde bu tür betonların kullanılması gerektiğini, bu sayede depremin yıkıcı etkisinin en aza indirilebileceğini söyledi.

"İnşaat sektörünün geleceğini etkileyecek"

Bükülebilir betonu geliştirmek için tarihi eser binalar üzerinde çeşitli incelemeler yaparak tarihten feyz aldıklarını belirten bilim insanları, bu betonları oluşturan maddelerin hemen hemen her ülkede yaygın olarak bulunduğuna dikkat çekti. Ayrıca bilim insanları, bu betonların gelecekte inşaat sektörünü ciddi anlamda etkileyeceğini söyleyerek özellikle fay hattı üzerinde bulunan ülkelerin depremin yıkıcı etkisini en aza indirgemek için bu beton türü üzerinde çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER