Türkiye'de birçok ilde görüldü! Esrarengiz ışıkların ne olduğu belli oldu

Türkiye'de birçok ilde, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülendi. Milyonlarca kişinin merak ettiği soru yanıt buldu.

Türkiye'de birçok ilde görüldü! Esrarengiz ışıkların ne olduğu belli oldu

İstanbul ve birçok ilde akşam saatlerinde gökyüzünde beliren sıralı ışıklar görenleri hayrete düşürdü. Gökyüzündeki ışıklar kısa sürede sosyal medyanın gündemine düşerken, ışıkları gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

VATANDAŞLAR TELEFONLARA SARILDI

Tek sıra halinde ilerleyen çok sayıda sıralı ışığı gören vatandaşlar, o anları telefonuyla görüntüledi.

NE OLDUĞU MERAK EDİLİYORDU, ORTAYA ÇIKTI

Türkiye'de milyonlarca kişi ışığın ne olduğunu merak ederken, gerçek kısa süre sonra ortaya çıktı. Işık huzmelerinin, Elon Musk’un sahibi oldu SpaceX’in uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu öğrenildi.

Gökyüzündeki ışıkla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK'tan açıklama geldi.

BAKAN VARANK'TAN AÇIKLAMA!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi.TÜBİTAK: STARLİNK UYDULARINA AİT

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, söz konusu sıralı ışıkların Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasının uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu vurgulandı.

Starlink Uydu Ağı projesi kapsamındaki uzaya gönderilen uyduların yerleştirme işlemlerinin yapıldığı, söz konusu ışıkların ise bu uyduların güneş panellerinde yaşanan parlamalardan kaynaklandığı belirtildi.

STARLİNK UYDULARI NEDİR?


Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

KAYNAK: HABER7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER