400 metrelik gemi karaya oturmuştu: Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir

Dünyanın en yoğun kullanılan deniz yollarından Süveyş Kanalı'nda Salı günü 400 metre uzunluğundaki konteyner gemisinin karaya oturmasının ardından trafiğe hâlâ açılamadı.

400 metrelik gemi karaya oturmuştu: Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir

Ever Given isimli devasa konteyner gemisi sert rüzgarlar ve toz fırtınası nedeniyle dümen kontrolünü kaybetti. Salı günü sabah saatlerinde kanalın sadece tek yönlü bölümünde yana doğru dönerek karaya oturan gemi Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan kanalı trafiğe kapattı.

Süveyş Kanalı İdaresi'nden (SCA) yapılan açıklamada en güçlüsü 160 ton çekme kapasitesine sahip 8 çekicinin karaya oturan gemiyi kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.

Kanal içinde bulunan 13 gemi trafik durduğu için demir atmak zorunda kaldı.

Gemiyi kurtarmaya çalışan şirket Boskalis'in
CEO'su Peter Berdowski henüz  kurtarma işleminin ne kadar süreceği ile ilgili bilgi vermek için erken olduğunu ifade etti.

Berdowski "Duruma bağlı olarak bu işlemin haftalar sürmesi ihtimali de mevcut" dedi.

Berdowski geminin baş ve kıç kısmının kanalın iki kenarına yaslanmış durumda olduğunu söylerken "Gemi sanki devasa bir
balina gibi karaya oturmuş durumda. Sahildeki kısımlara muazzam bir yük biniyor. Gemideki konteynerleri, yakıtı ve suyu tahliye edip sahile binen yükü azaltmamız gerekebilir" diye ekledi.

Taşımacılık uzmanları kanalın 48 saatten önce açılması ihtimalini düşük olarak gördüklerini, bekleyen gemilerin yollarına Afrika'nın etrafından dolaşarak devam etmesinin gerekebileceğini ifade ettiler.

Afrika'nın etrafından dolaşılması yolu yaklaşık bir hafta uzamasına  neden oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER