ABD'de kıyamet kopuyor! Trump orduyu hazırladı

Minneapolis'te siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından insanın sokaklarda polisle çatıştığı ülkede şehirler yakılıp yıkıldı, polis araçları ateşe verildi, Beyaz Saray'a yürümek isteyenleri gizli servis durdurdu.

ABD'de kıyamet kopuyor! Trump orduyu hazırladı

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde 46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd'un polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesi sonucu başlayan protestolar, ülke genelinde şiddetini arttırarak devam ediyor.

ORDU SOKAĞA İNDİ

Başkent Washington'da gösteriler, şiddet olaylarına dönüştü.

Kentte Gizli Servis, atlı birlikler, Ulusal Muhafızlar görevlendirildi. Beyaz Saray çevresinde güvenlik önlemleri arttırılırken, protestocular ile polis arasında tansiyon yükseldi.

Beyaz Saray çevresi tamamen kapatıldı. Diğer yandan 13 bin ağır silahlı ulusal muhafız askeri Minneapolis kentine giriş yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Minneapolis'te siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olayların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu söyledi.

Minneapolis'in Demokrat Belediye Başkanı'nı da eleştiren Trump, "Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir." dedi.
Öte yandan, Twitter hesabından konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Trump, sokaklarda gösteri yapan kişilerin "radikal sol gruplara mensup" oldukları iddiasını yineledi.

Trump ayrıca, kendi taraftarlarından Beyaz Saray önünde kendisine destek gösterisi yapmalarını istedi.

POLİS ARAÇLARI TAHRİB EDİLDİ

Bu esnada göstericilerden bazılarının polise ait 3 aracın üstüne çıktığı, araçların camlarını kırdığı ve araçlara ciddi hasar verdiği anlar kameralara yansıdı.

Gün boyunca yaşanan gelişmeleri sosyal medya hesaplarından canlı yayımlayan birçok kişi, ABD Başkanı Donald Trump'a "Floyd konusunda" çağrıda bulundu ve adaletin sağlanmasını isteyen mesajlar attı.

CUMHURİYETÇİLERDEN TRUMP'A DESTEK GÖSTERİSİ

Halen devam eden gösterilerin akşam saatlerinde de sürmesi beklenirken, Trump'a destek vermek üzere bazı Cumhuriyetçi grupların da Beyaz Saray çevresinde akşam bir gösteri yapabileceği belirtildi.

BİRÇOK ŞEHİRDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, Los Angeles'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Angeles'ın yanında Chicago, Utah, Seattle gibi bölgelerde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER