ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den darbe itirafı!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yeni dönemde artık ABD'nin 'totaliter' rejimleri askeri güç kullanarak devirmeyi değil muhalifleri destekleyerek 'demokrasi' getirmeyi hedeflediklerini açıkladı. ABD'nin askeri girişimlerini iyi niyetli olarak tanımlayan Blinken 'Bu taktikleri geçmişte denedik. İyi niyetli olsalar da işe yaramadılar.' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den darbe itirafı!

ABD Başkanı Joe Biden, başkan olarak katıldığı ilk uluslararası konferans olan Münih Güvenlik Konferansı’nda, “ABD’nin geri döndüğü mesajını gönderiyorum. Yeniden omuz omuza müttefiklerimiz ve kilit partnerlerimizin yanında durmak demektir" ifadeleriyle izleyeceği dış politikaya ilişkin önemli ipuçları vermişti.

"BU TAKTİKLERİ GEÇMİŞTE DENEDİK"

Bugünkü konuşmasında Blinken ABD çıkarlarına hizmet etmeyen yönetimlerde darbe girişimlerinin arkasında kendilerinin olduğunu itiraf edercesine 'ABD artık askeri güç kullanarak rejimleri devirmeye çalışmayacak. Bu taktikleri geçmişte denedik. İyi niyetli olsalar da işe yaramadılar.' ifadelerini kullandı. 

JOE BIDEN'IN ERDOĞAN İÇİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

ABD'deki başkanlık seçimlerinden önce Joe Biden, bir konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı muhalefetin savunulması gerektiğini belirterek, 'Erdoğan'ı darbeyle değil seçimle devireceğim' demişti.

haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER