ABD Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler ortaya çıktı

ABD Savunma Bakanlığı öldürdüğü sivil sayısını bile gizlemiş

ABD Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler ortaya çıktı

ABD Savunma Bakanlığı‘nın gizli belge ve yazışmalarına ulaşan New York Times, ABD‘nin Ortadoğu’daki hava saldırılarının fiyasko ile sonuçlandığı haberini paylaştı. Ayrıca bu saldırılarda pek çok sivil katledildiği durumun gizlenmiş olduğu ortaya çıktı. Belgelere göre Bakanlık; Irak, Suriye ve Afganistan’da düzenlenen hava saldırılarının büyük bir başarısızlık ile sonuçlandığını ifade ediyor. Söz konusu saldırılarda istihbarat zafiyeti yaşadığı ve bu nedenle hedeflerin imha edilemediği bilgisi yer alıyor.

Bunun yerine çok sayıda sivilin acımasızca öldürüldüğü bilgisini de paylaşıyor. NYT’nin haberine göre, aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi sonucu saldırının ayrıntılarına dair bulgular ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na (CENTCOM) gitmişti. Bunun üzerine CENTCOM saldırıyı ilk kez kabul ederek 80 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Söz konusu operasyonda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü belirtti. Komutanlık, “meşru müdafaa” diyerek Suriye’deki sivil katliamı savundu.

ABD-savunma-bakanligi-gizli-belgeleri-ortaya-cikti

NYT, ABD Savunma Bakanlığı’na ait gizli verileri yayımladı Resmi rakamlara göre, bu operasyonlarda bin 500’e yakın sivil hayatını kaybetti. Ancak NYT’ın incelediği belgelere göre, sivil ölümler resmi rakamların çok üzerinde seyrediyor. 2014’ten günümüze kadar gelen yüzlerce belgeyi inceleyen NYT haberinde Türkiye detayı da yer aldı. Nisan 2016’da ABD ordusu, Doğu Musul’daki bir eve düzenlediği hava saldırısı ile Avustralyalı DEAŞ üyesi Neil Prakash’ı öldürdüğünü bildirdi. Ancak Pentagon’un bu raporundan aylar sonra söz Prakash Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalanmıştı.

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin Afganistan’da insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği ve bir intihar saldırganını hedef alan saldırısında, aynı aileden 10 kişinin öldüğü de ortaya çıkmıştı. ABD Savunma Bakanlığı sivilleri bilerek hedef aldığını kabul etmişti Ailenin saldırıdan sağ kurtulan yakınlarının BBC’ye verdiği bilgiye göre, ailenin evinin önüne park edilmiş haldeki araç havaya uçtuğunda, aralarında 6 çocuğun da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti. ABD ordusu, en az bir kişinin bulunduğu aracın, DEAŞ’ın Afganistan koluyla bağlantılı olduğunu belirtmişti. Saldırının sonrasında ise yakındaki insanların zarar görmüş olabileceğini ifade etmişti. Ancak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, saldırılan bölgedeki sivillerin varlığına ilişkin bilgi sahibi olduklarını itiraf etmişti. ABD Savunma Bakanlığı ise kendi suçunu gizledi.

Kaynak: NYTimes 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER