AÇLIK OYUNLARI

Birleşmiş Milletler (BM)'e bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), savaşlarda gıda kaynaklarının 'savaş silahına' dönüştürüldüğünü bildirdi.

AÇLIK OYUNLARI

Son olarak Suriye'de devam eden savaşta binlerce dönüm ekili alanlar ateşe verildi. Tarafların tahribattan dolayı birbirlerini suçladığını belirten WFP Sözcüsü Herve Verhoosel, "İdlib ve Hama'nın kuzeyinde devam eden çatışmalar çok sayıda can kayıplarına neden oldu. Binlerce dönüm tarım arazisi ve hayati öneme sahip ürünler yakıldı. 300 bin kişi evlerinden kaçmak zorunda kaldı" dedi.

"Arpa, buğday ve sebze gibi mahsuller yok edildi" diyen Verhoosel, tarım alanlarının ve tarım sektörünün tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Çiftçilerin savaşan taraflar arasındaki güç mücadelesi nedeniyle tarlalarına gidemediğini ve hasat yapamadığını aktaran WFP Sözcüsü, "Bir kez daha sivil nüfusun rehin alınması, gıdaların ve gıda dağıtımının savaş silahı olarak kullanılması kabul edilemez. Bu, bizim için çok önemli mesele" diye konuştu.

Ekin tarlalarını hedef alan saldırılar Kerkük gibi bölgelerde de yaşanmış, söz konusu yangınların sorumluluğunu terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 16:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
MALCOLM X
MALCOLM X - 2 yıl Önce

HALA KINAYANİN KİNAMASİNDA Mİ SİNİZ...
ACZMENDİ,
NE DEDİ,
KİM DEDİ,
KİME DEDİ,
5N 1K' yı
ÇOKTAN AŞTI ÇOCUĞUM..
BİRAK KUMSALDA KALE YAPMAYİ,
ENGİNLERE NUH a.s GEMİSİ YAP,
KÜÇÜĞÜM..
BÜYÜ BE ÇOCUK

SIRADAKİ HABER