Avrupa Birliği'nde tek tip şarj aleti dönemi

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından dün açıklanan karara göre müşteriler, yeni bir elektronik cihaz satın aldıklarında farklı bir şarj cihazına ve kabloya ihtiyaç duymayacak.

Avrupa Birliği'nde tek tip şarj aleti dönemi

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından dün açıklanan karara göre müşteriler, yeni bir elektronik cihaz satın aldıklarında farklı bir şarj cihazına ve kabloya ihtiyaç duymayacak. Avrupa Birliği’ne(AB) üye ülkeler, 2024 sonbaharına kadar tüm cep telefonlarında, tabletlerde ve kameralarda ortak bir şarj aleti kullanılması konusunda anlaşmaya vardı.

AB ve Birleşik Krallık yetkililerine göre alınan bu karar, Brexit sonrası düzenlemeler kapsamında, Kuzey İrlanda’da satılan cihazlar için de geçerli olabilir.

iPhone ve iPad gibi Apple ürünlerinin de yeni düzenlemeye uyması gerekeceği ancak mevcut cihazların alınan bu karardan muaf tutulacağı belirtildi.

Anlaşmanın yaz tatilinin ardından, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na sunulması bekleniyor.

Anlaşma hangi cihazlar için geçerli?

Yeni anlaşma, cep telefonları, tabletler, kulaklıklar, oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörleri kapsayacak. Anlaşma kapsamında belirtilen kablolu cihazlar, cihazları kimin ürettiğine bakılmaksızın bir “USB-C” bağlantı noktasına sahip olmak zorunda olacak.

Dizüstü bilgisayarların da yeni düzenlemeye tabi olacağı ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra üreticilerin değişiklik yapmak için 40 ay zamanı olacağı belirtildi.

Anlaşma ayrıca, müşterilerin yeni elektronik cihazlarıyla birlikte bir şarj kablosu isteyip istemediklerini seçmelerine izin veren bir planı da içeriyor.

Amaç: Sürdürülebilirlik ve tasarruf

AB konu ile ilgili açıklamasında, “Bu yasa, AB’deki ürünleri daha sürdürülebilir kılmak, elektronik atıkları azaltmak ve tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına atılan geniş bir AB politikasının parçasıdır” dedi. AB anlaşma sayesinde, tüketicilerin şarj cihazı satın alımından kaçınarak yılda 250 milyon euro’ya kadar tasarruf edeceğini ve yılda 11 bin ton atık azaltılacağını belirtti.

Mepa News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER