Bill Gates'den sivrisineklere karşı çok önemli iddialar!

ABD'de tartışma oluşturan ve yürürlüğe girmemesi için şimdiye kadar çeşitli protestolar düzenlenen "genetiği değiştirilmiş sivrisinek projesi" hayata geçiyor. Bu proje akıllara geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Bill Gates'in iddialarını akıllara getirdi.

Bill Gates'den sivrisineklere karşı çok önemli iddialar!

Yerel halkın ve çevreci grupların itirazlarına rağmen pilot proje, Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi'nden nihai onayı aldı.

Florida eyaletinin pilot bölge seçildiği uygulamaya göre; genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisinek, 2021 ve 2022 yıllarında Florida Keys adalarına salınacak.

ABD tarihinde bir ilk olan girişim, normal sivrisineklerle çiftleşebilmeleri ve cansız yavrular üretebilmeleri için genetiği değiştirilmiş milyonlarca sivrisinekten oluşuyor.

Proje kapsamında, sivrisineklere bağlı hastalıkların önemli ölçüde azaltılması planlanıyor.

BİLİM İNSANLARI VE HALK ENDİŞELİ

Söz konusu projenin onaylanması hem halk tarafından hem de bazı bilim insanları tarafından tepkiyle karşılandı.

Bazı bilim insanlarına göre bu proje, böcek öldürücü ilaçlara daha fazla direnç gösteren melez sivrisineklerin yaratılmasıyla sonuçlanabilir.

YAVRULAR GELİŞEMEDEN ÖLÜYOR

Bölgede Aedes aegypti adı verilen sivrisinek türünün zika, dang humması, sarı humma gibi hastalıkları taşıdığı biliniyor..

Genetiği değiştirilen OX5034 numaralı sivrisineklerle ise bu durumun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Plana göre OX5034 isimli sivrisineğin dişi yavruları yumurtadan çıktıktan sonra, hastalığı yayacak kadar gelişemeden ölecek.

Sadece dişi sivrisineklerin yavrularını beslemek için insanları ısırdığı bu nedenle hastalığı yaydıkları ifade ediliyor.

BİLL GATES İNSANLARI SİVRİSİNEKLERE KARŞI UYARDI!

Microsoft'un ortak kurucusu Bill Gates, GatesNotes blogu üzerinden bu haftayı "Sivrisinek Haftası" ilan ederek bu canlıların neden olabileceği tehlikeleri unutmamakta fayda olduğunu hatırlattı. Gates, sivrisineklerle ilgili bazı videolar ve makaleler paylaşırken, bu küçük canlıların, ısırıkları ile her dakikada bir çocuğun ölümüne sebep olan sıtma hastalığını yaymaya devam ettiğini belirtti.

GatesNotes blogunda Bill Gates, "sivrisinekler sosyal mesafeye uymuyorlar. Maske de takmıyorlar. COVID-19 Dünya genelinde yayılmaya devam ederken, Dünya'nın en ölümcül canlısının bu salgın sırasında tatile çıkmadığını hatırlamak da önemli" yazdı.

Bill Gates'in söylediği üzere sıtma ölümlerinin büyük bir çoğunluğu, Dünya'nın en fakir ülkelerinde gerçekleşiyor. Daha önce de köpek balıklarından daha çok sivrisineklerden korktuğunu söylemiş olan milyarder, COVID-19 salgınının sıtma önleme ve tedavi çabalarını sekteye uğratmasından çekindiğini belirtiyor. Başka bir deyişle, sıtma kaynaklı ölümlerin on yıllardır görülmeyen seviyelere yükselebileceğini düşünüyor.

Sıtma uzun bir süredir Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın birinci önceliği olarak öne çıkıyor. Vakıf, bu ölümcül hastalığın ortadan kaldırılması için çok yıllı bir stratejiyi uygulamak istiyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2020, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER