Dünyada koronavirüsün görülmediği tek kıta kaldı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 120'den fazla ülkede görülen koronavirüs (Kovid-19) dünyanın dengesini bozdu. Antarktika, koronavirüs salgınının yayılmadığı tek kıta konumunda bulunuyor.

Dünyada koronavirüsün görülmediği tek kıta kaldı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını 6 kıtanın tamamını etkisi altına aldı. Antarktika, küresel salgından etkilenmeyen tek kıta konumunda bulunuyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Antarktika’da bulunan Concordia İstasyonu’nda araştırma görevlisi olan Stijn Thoolen, dünyadaki salgın haberlerini takip ettiklerini ve endişe duyduklarını söyledi.

Thoolen, ekibinde yer alan Fransız ve İtalyan bilim insanlarının ülkelerinden gelen haberler nedeni ile çok üzgün olduklarını kaydetti. Thoolen, ailesine ve arkadaşlarına evde kalın uyarılarında bulundu.

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 303 bin 154’e, toplam ölü sayısı 12 bin 962’ye ulaştı.

Antartika Kıtasının Özellikleri

Her ne kadar kıtanın görünüşündeki başlıca özellik buzsa da, kayalıklı bazı küçük alanlar da vardır. Bunlar buzlar altında yatan kıtanın jeolojik geçmişini yansıtan tek kanıttır. Güney Kutbunda kayaların en çok bulunduğu başlıca iki bölge Victoria arazisi ile Güney Kutbu yarımadasıdır. Victoria arazisinde Royal Society sıradağları tarihi McMurdo Sound bölgesine muhteşem bir görünüş kazandırır. Yandan Admiralty sıradağları, Queen Alexandra ve Queen Maud sıradağları ile çevrelenen bu dağlar, Transantarktik dağlan adı verilen, dünyanın en büyük dağ zincirlerinden birini meydana getirir. Bu dağ zinciri Victoria arazisinden Coates arazisine kadar, 3 200 km.’lik bir alan üzerinde uzanır. Bunlardan başka birçok dağ sıralan kıtayı çevreler. Avustralya Güney Kutbu bölgesinde Ender by arazisinin yüksek dağları yer alır. Bunların başlıcaları Thula sıradağlan Mac Robertson arazisindeki Prens Charles sıradağlan ve Prenses Elizabeth arazisindeki Vestfold tepeleridir. Güney Kutbu yarımadası özellikle batı kıyılan ve kıyıdan uzak adalan, kuzey Norveçdekilere benzeyen fiyord ve dağlarıyla bölgenin en güzel görüntülerden birini oluşturur. Marie Byrd arazisinde Ellsvvorth dağlan yer alır; bunlardan Sentinel sıradağlarında Güney Kutbunun en yüksek tepeleri olan Mt. Tyrce (4 968 m.) ve Vinson Masif (5 142 m.) bulunur.

Yazın güney kutbunun ancak kıyı şeridinde yer alan birkaç bölgesinde kısmen ya da tamamen buz görülmez. Bu bölgeler vaha olarak bilinir. Fakat burada vaha terimi özel bir anlam taşır. Çünkü gerçek vahalarda az yağışlı ve düşük yaz sıcaklıkları ile belirlenen çöl iklimi hüküm sürer. Vahalar kayaların aşınmalarının incelenmesi gibi bazı çahşmaların yapıldığı yerlerdir. Aynca buralarda tuzlu göller de bulunduğundan ayrı bir önem taşırlar. En önemli vaha Victoria arazisindeki McMurdo vahasıdır. Uzunluğu 150 km. olup genişliği 1525 km. arasında değişir. Güney Kutbu Transantarktik sıradağları ile iki alana ayrılmıştır. Bu alanlardan büyüğüne büyük ya da doğu Güney Kutbu adı verilir. Buradaki kayalar 600 milyon yıl önce kristalleşmiş olup yeryüzünün en eski kayalarıdır. Bunlar Kanadadakilere benzer bir korugan meydana getirirler. Küçük alandaki Lesser ya da batı Güney Kutbu adı verilen kayaların yapısı birçok yönden büyük Güney Kutbundakilerden farklıdır Burada dağların kökenleri daha yenidir ve volkanik etkinlik kanıtlan daha çoktur. McMurdo Sound’daki Ross adasında Mt Erebus sönmüş bir yanardağdır; tıpkı Victoria arazisi kıyısındaki Melbourn dağı gibi. 1967’de Güney Kutbu yarımadasının dışındaki South Shetland grup adalarından biri olan Deception adasında meydana gelen volkanik bir püskürme, burada uzun süredir çalışmakta olan bazı bilimsel araştırma istasyonlarının hızla boşaltılmasına yol açmıştır. Jeolojik bakımdan Güney Kutup yarım adası, 970 km. kuzeybatısında bulunan Güney Amerika’daki And dağlarına benzer. Büyük bir olasılıkla bu dağlar Güney Kutbunun bir devamıdır. Eğer buz örtüsü kaldırılacak olsa, küçük Güney Kutbu alçak düzeyli ovalar, çok sayıda fiyord ve takım adalarla dolu bir bölge olurdu. Aşağı buz kıtasının bu varsayımsal görüntüsünün kanıtı, kaya yataklarının derin sondajları ile sismik ve radar araştırmalarıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 22:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut eke Bursa
Mesut eke Bursa - 2 yıl Önce

Allahu ekber diyerek haykırıyorum

SIRADAKİ HABER