Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

2020 Dünya Mutluluk Raporu, çeşitli parametrelere göre dünyanın en mutlu ülkelerini sıraladı. Avrupa ülkeleri mutluluk seviyelerini salgına rağmen büyük ölçüde korumayı başarırken Türkiye listede 10 basamak geriledi.

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

İskandinavya, dünyanın en "mutlu" ülkelerine baktığımızda yine listenin zirvesinde bu coğrafyadaki ülkelerin yer aldığını görüyoruz. 2020 Dünya Mutluluk Raporu'na göre Finlandiya, İzlanda ve Danimarka, dünyanın en mutlu ülkeleri konumunda. Üstelik Avrupa'nın nüfus olarak "küçük" ülkeleri İsviçre, Hollanda ve İsveç de takip eden üç ülkeyi oluşturuyor.

2019 Dünya Mutluluk Raporu ile karşılaştırdığımızda "mutluluk puanlarının" büyük bir değişiklik görmediğini anlaşılıyor. Ayrıca sıralamada da büyük bir değişiklik yok. İsviçre iki sıra yükselerek 4. sıraya çıkarken; Avrupa'nın en kalabalık ülkesi olan Almanya, 10 sıra birden yükseldi 7. sıraya yerleşti.

Peki ülkelerin mutluluk puanları neye göre belirleniyor? Dünya Mutluluk Raporu hazırlanırken kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sosyal güvenlik, sağlık ve yaşam kalitesi beklentisi, özgürlük, ekonomik büyüklük, yolsuzluk gibi parametreler göz önünde bulunduruluyor. Dolayısı ile zenginlik, tek başına "mutlu" bir ülke olmaya yetmiyor.

mutlu insanlar

Türkiye, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında kaçıncı sırada?

Paylaşılan rapora göre Türkiye, 4,862 puan ile dünyanın en mutlu 78. ülkesi konumunda bulunuyor. 2017-2019 yılları arasında ortalama 68. sırada yer aldığımızı düşünürsek Türkiye'nin son 1 yılda en mutlu ülkeler sıralamasında 10 sıra gerilediğini ifade edebiliriz.

Dünyanın en mutlu 10 ülkelesi sırasıyla

Finlandiya - 7,89

İzlanda - 7,58

Danimarka - 7,52

İsviçre - 7,51

Hollanda - 7,50

İsveç - 7,31

Almanya - 7,31

Norveç - 7,29

Yeni Zelanda - 7,26

Avusturya - 7,21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Viyana 02
Viyana 02 - 2 yıl Önce

S. Aleyküm,
Bu raporu hazırlayan kişi evinde starbucks kahvesini yudumlarken bugün hangi yalanı söyleyeyim diye düşünürken bu sonuç herhalde çıkmış. Ben viyana'da taksiciyim. Buradaki insanlari en iyi taniyanlardanim bunlar kadar kibirli, mutsuz soğuk bir millet yok. O gözlerindeki mutsuzluğu saklamak için sabahın köründe güneş gözlüğü takan insanlar. Rabbimin estirdigi o rüzgarın sesine sinirlenen kafa sallayan bir Millet. Çok ta ileri gitmek istemiyorum ağzım bozulup küfür edeceğim. Viyana ve burada yaşayan insanlar hakkında bilgi almak isteyen olursa detaylı yazarim.
Allah'a emanetsiniz.

SIRADAKİ HABER