Ermenistan yine karıştı, jet hızıyla görevden alındı

Gelen son dakika haberine göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın ikinci kez görevden aldığını duyurdu.

Ermenistan yine karıştı, jet hızıyla görevden alındı

Gelen son dakika haberine göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın ikinci kez görevden aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Paşinyan'ın ilk görevden alma kararını onaylamayacağını söylemiş, ancak resmi olarak imzalamamıştı. Bu duruma dikkat çeken Paşinyan, Gasparyan'ın görev süresinin sona erdiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı ise konu ile alakalı bir açıklama yaptı.

25 Şubat tarihinde Ermenistan Ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep etmişti. Ordunun istifa çağrısının ardından açıklama yapan Paşinyan, bu hamleyi "darbe girişimi" olarak nitelendirmiş, ve Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevinden almıştı. Halkı sokağa çağıran ve muhtıraya karşı direnen Paşinyan'a şok Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'dan gelmişti. Sarkisyan, Paşinyan'ın görevden alma kararını onaylamayacağını açıklamıştı, ancak resmi olarak imzalamamıştı.

PAŞİNYAN: GÖREV SÜRESİ DOLDU

Ermenistan Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre, Paşinyan, Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Gasparyan'ın görevden alınmasıyla ilgili kararnameyi imzalamadığını hatırlatarak, yasalar gereği Sarkisyan'ın kararnameyi Anayasa Mahkemesine de zamanında götürmediğine dikkat çekti. Paşinyan, "Bugünden itibaren Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan görevinden alınmış sayılıyor" ifadesini kullandı. Ermenistan Cumhurbaşkanlığından daha önce yapılan açıklamada, söz konusu kararnamenin Anayasa Mahkemesine götürülmesi için belirli bir süre olmadığı savunulmuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Paşinyan'ın ardından Cumhurbaşkanlığı, Sarkisyan'ın kararnamenin anayasaya ve süreçlerine uygun olup olmadığının tespit edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Anayasa Mahkemesinin yetkileri çerçevesinde, Gasparyan'ın görevden alınması konusunda kapsamlı bir inceleme ve karar verme imkanına sahip olduğuna dikkat çekerek, "Anayasa Mahkemesinin bu konudaki kararları ve alınabilecek önlemler, mevcut duruma ilişkin şu andaki ve gelecekteki süreçleri ciddi şekilde etkileyebilir" değerlendirmesinde bulundu. Sarkisyan, Anayasa Mahkemesinin en kısa sürede uygun kararı vermesinin mevcut krizin çözümüne katkı sağlayacağını vurguladı.

44 GÜNDE PES ETTİ

Azerbaycan Ordusu, Ermenistan'ın tacizleri sonrası 27 Eylül 2020'de işgal altındaki topraklarına girerek, 44 gün içinde Erivan'ı tarihi hezimete uğrattı. İki ülke, Moskova'daki görüşme sonrası ateşkes imzaladı ve Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekildi.

haber7

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET Murat
MEHMET Murat - 7 ay Önce

Allah razı olsun

SIRADAKİ HABER