Fransa'da camiye silahla saldıran eski asker: Notre Dame Katedrali'nin intikamını aldım.

Fransa'da yaşanan cami saldırısıyla ilgili gözaltına alınan zanlı, saldırıyı Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının intikamını almak için yaptığını söyledi.

Fransa'da camiye silahla saldıran eski asker: Notre Dame Katedrali'nin intikamını aldım.

Fransa'nın Bayonne kentinde cami önünde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınan Si Claude Sinké, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangından Müslümanları sorumlu tutarak oluşan yıkımın intikamını almak istediğini söyledi.

84 yaşındaki Sinké savcılıktaki ifadesinde camiyi yakmayı amaçladığını kabul etti. 2 kişiyi ağır yaralayan saldırgan caminin en boş olduğu anı bulmak için olay yerine birkaç kez gittiğini belirtti. Eski asker olduğu belirtilen Sinké önüne çıkan herhangi birini öldürmek gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

Savcılık, şüphelinin Notre Dame Katedralinde çıkan yangın ve oluşan yıkım nedeniyle bu eylemi yaptığını açıkladı. Savcılık, ayrıca zanlının psikolojik tedavi gören birisi olduğunu da duyurdu.

İfadeyi alan Savcı Marc Mariée, terörle mücadele savcısı ile kontakta olduklarını kaydetti. Mariée toplanan delillere göre terörle mücadele savcısının soruşturmaya müdahale edip etmemeye karar vereceğini söyledi.

Başkent Paris’te 15 Nisan’da çıkan yangında Notre Dame Katedrali'nin ahşap çatısı tamamen yanıp kül olmuştu. Katedraldeki yangın restorasyon çalışmaları sırasında çıkmıştı.

mepanews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER