Gazze halkı Kasım Süleymani posterlerini parçaladı

Gazze'de halk, bölge genelindeki ilan panolarına asılan Kasım Süleymani posterlerini söktü.

Gazze halkı Kasım Süleymani posterlerini parçaladı

Gazze'de halk, bölge genelindeki ilan panolarına asılan Kasım Süleymani posterlerini söktü.

Geçtiğimiz yıl gibi bu yıl da İranlı general Kasım Süleymani'nin posterleri, ölüm yıldönümü olan 3 Ocak'ta Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından kontrol edilen Gazze Şeridi'nin sokalarına asıldı.

Hamas tarafından asıldığı ifade edilen posterlerin sökülmesine dair görüntüler yerel halk tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Kasım Süleymani Kimdir?

Yoksul ve köylü bir ailede doğan Süleymani, 1979 yılında İran İslam Devrimi'nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na katıldı. İran-Irak Savaşı'nda görev aldıktan sonra Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları komutanı oldu. 1998 yılından 2020 yılındaki ölümüne kadar ise, yurt dışı operasyonlar ile ilgilenen İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı olarak görev yaptı. Askeri kariyerinde Lübnan'daki Hizbullah'ın askeri kanadının "gölge liderleri" olarak tanımlanmış Süleymani,Suriye İç Savaşı'nda Suriye Hükûmeti ve Beşşar Esad'ı destekleyen çatışmalarda ve 2015'te Rusya-İran-Suriye-Irak koalisyonunun kurulmasında rol oynadı.

3 Ocak 2020 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin İHA'lar ile Bağdat Uluslararası Havalimanı'na düzenlenmiş olduğu saldırı sonucunda öldü. ABD yetkilileri, Süleymani'nin 29 Aralık 2019'da ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği çevresinde yapılan protesto gösterisinin arkasındaki kişi olmasını, İHA saldırısının nedeni olarak açıkladı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER