İran'ın ürettiği 'yerli' İHA, alay konusu oldu

İran Hava Kuvvetleri, yeni ürettiği Kaman-22 adlı yerli İHA'yı tanıttı. 3 bin km menzile ve 24 saat uçuş kapasitesine sahip olduğu iddia edilen İHA, elektronik harp, gözlem ve saldırı operasyonlarında kullanılacak. Fotoğrafları yayınlanan İHA'nın, ABD'nin MQ-9 Reaper İHA'sına benzemesi, "Tahran yine çakma silah üretti" esprilerinin yapılmasına neden oldu.

İran'ın ürettiği 'yerli' İHA, alay konusu oldu

İran Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Aziz Nasirzadeh, insansız hava aracı üreten bir tesisi ziyaret etti.

Kaman-22 adı verilen İHA'nın, yerli mühendisler tarafından geliştirildiği iddia edildi.

3 bin km menzile ve 24 saat uçuş kapasitesine sahip olduğu belirtilen İHA, elektronik harp, gözlem ve saldırı operasyonlarında kullanılacak.

"ÇAKMA İHA" ESPRİLERİ

Fotoğrafları yayınlanan İHA'nın, ABD'nin MQ-9 Reaper İHA'sına benzemesi, "Tahran yine çakma silah üretti" esprilerinin yapılmasına neden oldu.

MQ-9 Reaper, General Atomics şirketi tarafından ABD Hava Kuvvetleri için üretiliyor.

"İRAN'DAN TERSİNE MÜHENDİSLİK"

İran, daha önce Basra Körfezi'nde keşif uçuşları yapan birkaç ABD İHA'sını düşürmüştü. Uzmanlar da İran'ın "tersine mühendislik" yöntemiyle bu silah sistemlerini kopyalamış olabileceğini söyledi.

ARDA MEVLÜTOĞLU'NDAN SATCOM SORUSU

Konu ile alakalı Twitter'dan açıklama yapan Savunma Politikaları Uzmanı Arda Mevlütoğlu, "İran'ın tanıttığı Kaman 22 SİHA'sı. Dış görünüm olarak Reaper'a benzemesi bir yana, uydu muhabere sistemi (SATCOM) radomunu andıran o bombeli yapıda gerçekten SATCOM anteni mi var, varsa hangi uydu üzerinden iletişim kuracak, merak ettim" dedi.

GEÇTİĞİMİZ AY İHA TATBİKATI YAPMIŞLARDI

Tahran yönetimi, geçtiğimiz ay ülkenin Simnan eyaletinde iki gün süren İHA tatbikatı gerçekleştirmişti.

haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER