İran’ın yaptığı dünya gündemine bomba gibi düştü!

Suriye'yi Esed rejimi ile birlikte yerle bir eden İran, Şam'da Suriyeliler üzerinde koronavirüs testi yaptı. Kobay olarak kullanılan Suriyeliler hayatını kaybetti.

İran’ın yaptığı dünya gündemine bomba gibi düştü!

İran'ın Suriye'de koronavirüs ilacı test ettiği ve Suriyelileri kobay olarak kullandığı öne sürüldü.

Suriyeli gazeteci Vail el Halidi'nin aktardığı habere göre, İranlı yetkililer Suriye'deki hastanelerde koronavirüse karşı bazı ilaç ve aşılar test etti.

Kobay olarak kullanılanlar öldü

İran tarafından yapılan testlerde Suriyeliler kobay olarak kullanılırken, Halidi teste tabi tutulan tüm Suriyelilerin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Testlerin yapıldığı hastanenin, Suriye'nin en büyük hastanelerinden olan, başkent Şam'daki Muctehid Hastanesi olduğu belirtildi.

İran, Suriye'de Esed rejiminin en büyük destekçileri arasında. Verdiği desteğe paralel olarak İran'ın Suriye üzerindeki faaliyetlerinde de son yıllarda ciddi bir artış yaşanıyordu.

Suriye'de şimdiye kadar yalnızca bir koronavirüs vakasına rastlandığı ifade edilse de, gerçek rakamların çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada salgının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olan İran'da ise şimdiye kadar 21 bin 638 vaka tespit edilirken, 1685 kişi ise hayatını kaybetti.

Kaynak: Mepa News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER