İşgalci İsrail askerleri 16 yaşındaki Filistinliyi şehit etti

İşgalci İsrail askerleri Ramallah'ta gösteri düzenleyen Filistinlilere saldırdı. Göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermilerle sivilleri hedef alan işgal rejimi askerleri 16 yaşındaki Emced Ebu Ulya'yı şehit etti.

İşgalci İsrail askerleri 16 yaşındaki Filistinliyi şehit etti

İşgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen gösteriye müdahale eden İsrail askerleri Filistinli bir çocuğu öldürdü, onlarca kişiyi de yaraladı. Ramallah'ın doğusundaki Mugayyir beldesi sakinleri, işgalci Yahudilerin devam eden saldırılarını protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş sırasında beldenin yakınındaki Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan Siyonist İsrailliler, Filistinlileri darbetti ve kalabalığa taşlarla saldırdı. Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasında çıkan arbedeye İsrail askerleri müdahale etti. İsrail güçleri, Filistinli grubu dağıtmak için göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermi kullandı.

16 YAŞINDA ŞEHİT OLDU

Sağlık ekipleri, Filistinlilerden 3'ünün gerçek mermiyle vurulduğunu, ayrıca plastik mermiyle vurulan ya da göz yaşartıcı gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçiren onlarca Filistinliye müdahale edildiğini duyurdu. Çok sayıda yaralının tıp merkezlerine nakledildiği aktarıldı. Filistin Sağlık Bakanlığı ise daha sonra yaptığı açıklamada, Mugayyir beldesinde İsrail askerleri tarafından göğsünden vurularak ağır şekilde yaralanan 16 yaşındaki Filistinli Emced Neşer Ebu Ulya'nın vefat ettiğini bildirdi.

İSRAİL'İN İŞGALİ

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER