İşgalci Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

Yahudi işgalciler, sabah saatlerinde, işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

İşgalci Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

Yahudi işgalciler, sabah saatlerinde, işgal güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan açıklamaya göre, işgal polisinin eşlik ettiği onlarca işgalci Yahudinin, Yahudilerin dini bayramı "Şavuot" bahanesiyle sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

İşgal polisi, baskın süresince Yahudi işgalcileri korumaya alırken, bunu protesto eden Müslümanlara müdahale ederek onları Kıble Mescidi'ne kapattı ve mescidin kapılarını zincirledi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın statüsünü ihlal eden provokatif eylemi aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine gerçekleşti.

"İsrail Kıble Mescidi'ni açık bir hapishaneye çevirdi"

Öte yandan Filistin Yönetimi, İsrailli yerleşimcilerin polis güçlerinin korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın yapmasını kınadı.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden ve burayı korumak için gönüllü nöbet tutan Müslümanlara müdahale etmesinin kınandığına yer verildi.

Bakanlık, İsrail'i, "Kıble Mescidi'ni Yahudi aşırılık yanlılarının saldırılarını kolaylaştırmak için açık bir hapishaneye çevirmekle" suçladı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor ancak Yahudiler, 2003'ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Statükoya göre, Yahudi işgalcilerin Aksa'da ibadet etmesine izin verilmemesi gerekiyor.

Ancak işgalci Yahudiler sık sık İsrail polisi korumasında Aksa'ya baskınlar düzenliyor.

Baran Dergisi

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2022, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER