Koronavirüste vizon mutasyonu!

Danimarka'da mutasyona uğrayan yeni tip corona virüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkmasından sonra 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararından sonra sınır komşumuz Yunanistan'da da vizon tehlikesi ortaya çıktı.

Koronavirüste vizon mutasyonu!

corona virüsün bütün dünyayı etkisi altına alması sonrasında, son dönemde virüsün mutasyona uğrayarak değiştiği ve başka canlılara da bulaştığı haberleri geliyor. Bunun en büyük örneği vizonlar.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, mutasyona uğrayan yeni tip corona virüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine, 4 Kasım’da, hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklanmıştı.

Hükümet, vizonların itlafına gerekçe olarak, geliştirilmekte olan Covid-19 aşısının, mutasyona uğrayan virüse etki etmediğini vurgulamıştı.

AB: AŞI ÇALIŞMALARINI YOK EDER

AB sağlık ajansı, özellikle Danimarka’da olmak üzere Avrupa’da vizon popülasyonları arasında COVID-19 virüsünün insanlara geçmeden önce hızla mutasyona uğramasıyla ilgili açıklama yaptı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüsün vizonlar ve insanlar arasında yayılmasını engellemek için yeni bir kılavuz yayınladı. ECDC, eğer önlem alınmazsa mutasyona uğrayan virüsün aşı çalışmalarını yok edeceğini açıkladı.

Danimarka genelinde bin 139 vizon çiftliği bulunurken en az 216 çiftlikte corona virüs olduğu tahmin ediliyor.

İnsanlara bulaşıyor

Bugüne kadar sadece Danimarka'da 214 kişi vizonlarda görülen koronavirüsten enfekte olmuş durumda. Bu kişilerden 12'sinde görülen mutasyon ise şimdiye kadar hiç rastlanmamış bir varyant (versiyon) olarak açıklandı.

Danimarka genelinde bulunan bin 139 vizon kürkü çiftliğindeki itlaf işlemleri devam ederken bu hayvanların kürkü için kötü koşullarda yetiştirilmesine karşı çıkan hayvan hakları örgütleri de itlaf haberlerine tepki gösteriyor.

Vizonların itlaf edildiği anların görüntüsü ülke televizyonlarında yayınlanmış, toplu mezarlar için yer bulunamayınca askeri arazilere gömülen hayvanların görüntüsü dehşet yaratmıştı.

Sağlık yetkilileri, mutasyona uğramış virüsün "antikorlar tarafından normal virüsle aynı derecede engellenmediği" sonucuna vardı.

"Aşı adaylarını etkileyebilir"

Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, "Çalışmalar gösteriyor ki mutasyonların mevcut Kovid-19 aşı adaylarını etkileyebileceğini göstermiştir. Bu koronavirüs aşılarının geliştirilmesine yönelik bir tehdit. Bu nedenle ulusal bir çaba göstermemiz önemli" dedi.

Avrupa Birliği Sağlık Ajansı, vizonlar arasında görülen koronavirüs yayılımının, virüsün insanlara geçmeden önce hızla mutasyona uğramasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bu tür mutasyonlar, virüsün daha bulaşıcı ve daha ölümcül hale gelmesi, üstelik de yeniden enfeksiyon riskini artırması veya ileriye dönük aşıları etkisiz hale getirme riskini de barındırıyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüsün vizonlar ve insanlar arasında yayılmasını engellemek için yeni bir kılavuz yayınladı.

Koronavirüsün zamanla değişikliğe uğraması ve mutasyonların ortaya çıkması normal kabul ediliyor. Ancak virüsün insanlardan hayvanlara ya da hayvanlardan insanlara geçişi özellikle endişe verici bulunuyor.

DSÖ karamsar değil

DSÖ uzmanları şu an için vizon çiftliklerinde görülen bu mutasyona uğramış virüsün dünya genelinde yayılmasını ve insanlarda görülen koronavirüsü yerini almasının zor olduğunu söyleseler de uyarılarda bulunmayı da ihmal etmiyorlar.

Virüsün hayvanlardan insanlara bulaşır hale gelmesi dünyanın her yerinde büyük bir tehlikeye yol açabilecek bir ihtimal ve bilim insanları özellikle hayvan çiftliklerinde çalışanlar ve bu çiftliklere yakın yerlerde yaşayanlar için dikkatli olma çağrısı yapıyorlar.

Danimarka mutasyon sonrası milyonlarca vizonu öldürdü

Hükümetin itlaf aldığı kararın açıklanmasının ardından "riskli bölge" olarak belirlenen Kuzey Jylland Bölgesi karantinaya alınırken, vizonların itlafıyla başlayan süreçte, hükümetin riskli bölgeler dışında tüm ülkede itlaf emrinin yasal dayanağının olmadığı ortaya çıktı.

Bu durum üzerine özür dileyen hükümet, yasa çalışmalarına başlarken, muhalefet partileri Jensen’in süreçte yalan söylediğini iddia ederek, bakanın istifa etmesini istiyor.

YUNANİSTAN’DA VİZON TEHLİKESİ

Covid-19’un mutasyon geçirerek yayıldığı vizonlarla ilgili Türkiye de risk altında olabilir. Sınır komşumuz Yunanistan’da iki ayrı çiftlikte corona virüs taşıyan vizonlar tespit edildi. Kuzey Yunanistan’da yer alan Kozani ve Kesriye’de yer alan çiftliklerde çalışanların Covid-19 taşıdığı tespit edildi.

Türkiye’ye yaklaşık 400 kilometre kuş uçuşu mesafede olan Kesriye’de yer alan çiftlikte 10 kişide corona virüs tespit edildi. Vizon kürkü ticaretinde önemli ülkelerden olan Yunanistan’ın Danimarka gibi itlaf yoluna gidip gitmeyeceği bilinmiyor.

KAYNAK: NTV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER