Macron: Karikatürlerden vazgeçmeyeceğiz

Macron, öldürülen öğretmen için düzenlenen törende, Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürlerden vazgeçmeyeceğiz dedi.

Macron: Karikatürlerden vazgeçmeyeceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un hedefinde yine Müslümanlar var...

Fransa'da geçen hafta başı kesilerek öldürülmüş halde bulunan öğretmen için başkent Paris'te, anma töreni gerçekleştirildi.

Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, çok sayıda siyasetçi ve öğretmenin ailesi katıldı.

Macron, burada yaptığı konuşmada, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde öldürülen öğretmen Samuel Paty'nin unutulmayacağını söyledi.

KARİKATÜRLERE DEVAM EDECEĞİZ

Paty'nin hayatı ve kişiliği hakkında bilgi veren Macron, Paty'nin Kur'an okuduğunu ve İslam medeniyeti ile ilgilendiğini ileri sürdü.

Macron, özgürlükleri savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Samuel Paty'nin 'Cumhuriyeti özümsediği için' öldürüldüğünü söyleyen Macron, "Paty, İslamcılar geleceğimizi istediği için öldürüldü. Çünkü biliyorlar ki onun gibi sessiz kahramanlar olduğu sürece asla geleceğimize sahip olamayacaklar." dedi.

Samuel Patty kimdir?

Sınıfta Hz.Muhammed'in(s.a.v) tasvir edildiği karikatürleri öğrencilerine gösteren öğretmen Samuel Patty’i öldürüldü. Ülkede büyük tepkiye neden olan olayın ardından 11 kişi gözaltına alındı.

47 yaşındaki Samuel Patty, Cuma günü öğleden sonra Paris'in kuzeybatısında Conflans Sainte-Honorine'de bulunan bir mahallede tarih ve coğrafya dersleri verdiği okulun yakınında başı kesilmiş halde bulundu. Polis, olayın faili olarak 18 yaşındaki Çeçen asıllı Rus mülteci Abdullah Anzorov'un gözaltına aldı

Çeçen asıllı Rus mülteci Abdullah Anzorov telefonunda, "kafirlerin lideri" olarak nitelendirdiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a hitaben yazılmış bir mesaj bulundu. Mesajda, "Hz. Muhammed'i küçümsemeye cesaret eden" kişiden intikam almak istediği ve başı kesilen kurbanın fotoğrafının da yer aldığı belirtildi.

Söz konusu olayın ardından gözaltına alınan 11 kişi Cuma akşamından bu yana gözaltında tutuluyor. Bu kişilerin, saldırganın yakınları ve öğretmenden intikam almaya azmettiren bazı kişiler olduğu belirtildi.

HAKARET KARİKATÜRLERİ

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Hz. Muhammed'i konu ederek hakaret içeren karikatürler yayınladı.

Paylaşılan karikatürlerde, Hz. Muhammed'e ithafen "Aptallar tarafından sevilmek zordur." cümlesi yer aldı. Karikatürde "Muhammed köktencilerle uğraşıyor." ifadesine yer verildi.

AA&Hür Avaz

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 18:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim abuzer
İbrahim abuzer - 1 ay Önce

Bizde dinimize saldiranlari cehenneme göndermekten vazgecmiyecegiz

SIRADAKİ HABER