Moskova'da üçlü Karabağ görüşmesi başladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ev sahipliğinde, Moskova'da Karabağ savaşından sonra ilk kez bir araya geldi

Moskova'da üçlü Karabağ görüşmesi başladı

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ın üstünlüğü karşısında yenilgiden kurtulamayan Ermenistan, Rusya'nın öncülüğünde barış yapmak zorunda kalmıştı.

Anlaşma sonucu Ermenistan, yaklaşık 30 yıldır işgal altında

tuttuğu Dağlık Karabağ'dan çekilmiş ve bölgeyi Azerbaycan güçlerine teslim etmişti.

MOSKOVA'DA İLK GÖRÜŞME

Sürecin ardından bugün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ilk kez bir araya geldi.

İki isim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ev sahipliğinde Moskova'da Dağlık Karabağ görüşmesine katıldı.

Görüşmeden önce Putin'in, iki lideri karşıladığı anlara ilişkin görüntüler servis edildi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Putin, Kremlin Sarayı'nda başlayan üçlü görüşme öncesi bir açıklama yaparak, Aliyev ve Paşinyan'a Moskova'ya geldikleri için teşekkür etti.

Rusya'nın Karabağ'daki arabuluculuk adımlarının, bölgede istikrarlı bir ateşkesin sağlanmasına yönelik olduğunu savunan Putin, "Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Dağlık Karabağ'daki durum sakin, 48 bin mülteci şimdiden bölgeye döndü." dedi.

Moskova da üçlü Karabağ görüşmesi başladı #2

10 KASIM ANLAŞMASININ GENEL HATLARI BELİRLENECEK

Karabağ'da yaşanan çatışmaya kapsamlı bir çözüm için gerekli ön şartların oluşturulduğunu öne süren Putin, "Rusya, attığı tüm adımlarla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nda belirlenen temel prensipleri takip etmeye çalışıyor. Adımlarımızı ortaklarımızla sürekli olarak istişare etmeyi sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

Putin, Moskova'da yapılacak görüşmede, Dağlık Karabağ konusunda 10 Kasım 2020'de varılan anlaşmanın hatlarının belirlenmesinin önemine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Rus barış gücünün faaliyetleriyle ilgili konuları, sınır çizgilerinin netleştirilmesi, insani sorunların çözümü, kültürel mirasların korunmasını kastediyorum. Özellikle ekonomik, ticari ve ulaşım bağlantılarının ve sınırların açılması konusu büyük öneme sahip. Bu konudaki çalışmaların, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan başbakan yardımcılarının başkanlığında ortak çalışma grubu tarafından yapılması öngörülüyor."

Rus lider, Aliyev ve Paşinyan ile görüşmesinin olumlu havada geçmesini ve Karabağ'daki durumun çözümüne katkıda bulunmasını umduğunu kaydetti.

Moskova da üçlü Karabağ görüşmesi başladı #3

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER