Mumbai’deki camilerde, Hinduların şikayeti üzerine ezan sesi kısıldı

Hindistan’ın Mumbai şehrinde Hindu politikacılarınn şikayeti nedeniyle 900'den fazla caminin bulunduğu şehirde yükselen ezan sesleri kısıldı.

Mumbai’deki camilerde, Hinduların şikayeti üzerine ezan sesi kısıldı

Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin başkenti Mumbai’de Hinduların şikayeti üzerine camilerdeki ezan sesinin kısılması kararlaştırıldı.

Mumbai’deki Müslüman din adamları, bu eyaletteki yaklaşık 900 caminin bundan sonra hoparlörlerinin daha kısık bir tonda ezan sesini dışarıya aktaracağını duyurdu.

HİNDU SİYASİLER KIŞKIRTIYOR

İslam alimi Muhammed Ashfaq Kazi Reuters’e yaptığı açıklamada, ezan sesinin Hindu politikacıların kışkırtmasıyla siyasi bir konu haline getirildiğini belirterek, toplumsal bir sorun olmaması için ezan sesinin kısılması kararı verdiklerini belirtti. Kazi, "Şiddet yanlısı Hindu liderler İslam'ı baltalamaya çalışırken, biz (Müslümanlar) sakin ve soğukkanlılığımızı korumak zorundayız." dedi.

MÜSLÜMANLARI SİNDİRME ÇABASI

İslam din aliminin bu görüşlerine rağmen eyaletteki çoğu Müslüman, son adımı Hinduların, Müslümanları yeni bir sindirme girişimi ve haklarına vurulmuş bir darbe olarak görüyor. Maharaştra eyaletinde 10 milyon Müslüman ve 70 milyon Hindu yaşıyor.

Diriliş Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER