ÖZBEKİSTAN'DA SAKAL VE BAŞÖRTÜ İLE İLGİLİ KATI ÖNLEMLER

Vali Shukhrat Ganiev, 29 Eylül tarihli toplantıda, görev gücünün sakal bırakanlar ve başörtüsü takanlarla ilgili katı önlemler almak zorunda kaldığını söyledi.

ÖZBEKİSTAN'DA SAKAL VE BAŞÖRTÜ İLE İLGİLİ KATI ÖNLEMLER

Özbekistan’ın Shahrikhan bölgesinde (Andijan), İçişleri Departmanı müfettişi sakal tıraşı ile ilgili muhafazakâr genç erkeklerle yaptığı konuşmada, “Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, Özbek'iz. Atalarımızın geleneklerini yapalım. Allah kalbimizde ve ellerimizde olsun. Babamızın bırakmadığı sakalı bırakan bir çocuğa ya da toruna gülmeyelim." ifadelerini kullandı.

Shakhrikhan bölgesinde başörtü takan kadınların ve kızların, aileleri ile de mahallelerde oluşturulan komitelerde çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.

Fergana bölgesi valisi Shukhrat Ganiev, 29 Eylül tarihli toplantıda, görev gücünün sakal bırakanlar ve başörtüsü takanlarla ilgili katı önlemler almak zorunda kaldığını söyledi.

Özbek güvenlik görevlileri, geçen ağustos ayında Taşkent’te bir pazarda, sakalı olan düzinelerce adamı gözaltına almış, polis karakoluna götürülen kişiler sakalları kesildikten sonra serbest bırakılmıştı.

risalehaber.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER