Pakistan'da ulusal acil durum ilan edildi

Pakistan'da muson yağmurları nedeniyle ulusal acil durum ilan edildi. Ülkede 14 Haziran'dan bu yana devam eden şiddetli yağışlarda vefat edenlerin sayısı 937'ye yükseldi.

Pakistan'da ulusal acil durum ilan edildi

Pakistan’da muson yağmurları sebebiyle ulusal acil durum ilan edildi. Ulusal basındaki haberlere göre, ülke genelinde 14 Haziran’dan bu yana devam eden şiddetli yağışlarda yaşamını yitirenlerin sayısı 937’ye yükseldi.

Hayatını kaybedenlerin 343’ünü çocuklar, 198’ini kadınlar oluşturdu. Yetkililer, sellerin 30 milyon kişiyi etkilediğini ve bunların çoğunun yerlerinden olduğunu belirtti. Ülke genelinde 670 bin 328 ev hasar gördü, 145 köprü yıkıldı. Seller ayrıca 3 bin 82 kilometre kara yoluna zarar verdi. Ülkede, muson yağmurları nedeniyle ulusal acil durum ilan edildi.

KABİNE MAAŞLARINI BAĞIŞLADI

Bakanlar Kurulu üyeleri ve generaller, bir aylık maaşlarını selden etkilenenler için oluşturulan yardım fonuna bağışladı.

Başbakan Şahbaz Şerif, selden etkilenen bölgelerde yardım ve rehabilitasyon çalışmalarında iş birliği amacıyla yabancı ülkelerin büyükelçileriyle görüştü.

Öte yandan, sellerle mücadele eden Pakistan'a Dünya Bankasının 350 milyon, Dünya Gıda Programının 110 milyon, Asya Kalkınma Bankasının 20 milyon ve İngiltere'nin 40 milyon dolar yardım göndereceği duyuruldu.

TÜRKİYE'DEN YARDIM ELİ

Türkiye, Pakistan'da meydana gelen sel felaketlerinden dolayı ülkeye, insani yardım taşıyan bir uçak gönderecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan'da meydana gelen sel felaketlerinden dolayı üzüntü duyulduğu belirtilerek, "Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet; dost ve kardeş Pakistan halkına ve Hükümetine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, sel felaketinden etkilenen Pakistanlı kardeşlerimizin yaralarının sarılmasını teminen yardım hazırlıklarına başlamış olup insani yardım taşıyan bir uçağımızın Pakistan’a gönderilmesi öngörülmektedir" denildi.

Diriliş Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER