Papa, Ayasofya kararından dolayı mutsuz

Danıştay kararı ile müze statüsünden yeniden camiye çevrilen Ayasofya için Papa" ibadete açılması çok acı verici" ifadelerini kullandı.

Papa, Ayasofya kararından dolayı mutsuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın sözleriyle başlayan Ayasofya'nın statü süreci, Danıştay'ın  kararı ile ibadete açıldı.

86 yıldır süren müze saçmalığının bitmesi  dünya tarafından tepkilerle karşılandı.

Birçok ülke Ayasofya kararını eleştirirken Katolik Kilisesi Lideri Papa Francesco da Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülme kararı hakkında ilk açıklamayı yaptı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, St Peter's Meydanı’nda gerçekleştirdiği pazar ayini konuşmasında, Ayasofya'nın ibadete açılmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.

AYASOFYA'YI DÜŞÜNÜYORUM"

Ayin sırasında, Uluslararası Deniz Günü’nu kutlayan Papa Francis, denizcilere selam vererek sözlerine başladı. “Sevdiklerinden ve ülkelerinden uzak olanla tüm deniz çalışanlarına sevgi dolu bir selam veriyorum. Deniz, düşüncelerimi İstanbul’a taşıyor. Ayasofya'yı düşünüyorum ve çok acı çekiyorum.” açıklamasında bulunan Francis’in sözleri, katolik camiasında süregelen tartışmaları da alevlendirmiş oldu.

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açılmıştı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devrini öngören kararnameyi imzalamıştı. Başkan Erdoğan, “Ayasofya’nın dirilişi, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir” demişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sanal Alem
Sanal Alem - 1 yıl Önce

asıl vatikanı ve londrayı kanalizasyon yapıp, MESCİD-İ AKSA'yı esaretten kurtardığımızda tüm acıyı yaşayayacaksınız, o zaman altından tahta oturup afrikadaki aç insanlar için yaptığınız şaklabanlıklar ve şovlarda sizi kurtaramayacak

SIRADAKİ HABER