Sonunda bunu da yaptı... Öcalan'ın "manevi oğluyla" görüştü

Sonunda bunu da yaptı... Öcalan'ın "manevi oğluyla" görüştü

Sonunda bunu da yaptı... Öcalan'ın "manevi oğluyla" görüştü

ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımların bazılarını açıklamasının hemen ardından Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray’da gazetecilere konuyla ilgili bilgi verdi.

CNN International’ın savunma muhabiri Ryan Browne’nin paylaşıma göre Pence bu açıklamalar sırasında, Trump’ın YPG/SDG'nin başındaki Mazlum Kobani ile konuştuğunu açıkladı.

Abdullah Öcalan’ın "manevi evladım" dediği ve asıl adı Ferhat Abdi Şahin olan Mazlum Kobani, Türkiye’nin üst düzey arama listesi olan kırmızı listede yer alıyor.

Pence, aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Suriye’de vakit geçirilmeden ateşkes ilan edilmesini istediğini söyledi.

Açıklamarından arabulucuk yaptığı yorumlanan Trump'ın telefonda oldukça sert bir tutum takındığını belirten Pence, "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Suriye'yi işgaline daha fazla tahammül göstermeyecektir. Türkiye'yi durmaya ve müzakere masasına gelmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Başkan Yardımcısı, “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye Suriye’yi işgal etmesi için yeşil ışık yakmadı” dedi.

Pence, ayrıca, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın durdurulması için Türkiye’ye giderek görüşmeler yapacağını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER