Taliban başkent Kabil'e girmeye başladı

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı. ABD ordusunun ise Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye ettiği öğrenildi. Öte yandan Taliban, başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

Taliban başkent Kabil'e girmeye başladı

Afganistan’da ABD’nin asker çekmeye başlamasının ardından saldırılarını sürdüren Taliban bu sabah itibarıyla ülkedeki 34 vilayet merkezinden 27’ncisini ele geçirdi. Sabaha karşı ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinin Celalabad ve Daykundi vilayetinin merkezi Nili kentleri Taliban kontrolüne geçti. Yerel yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Celalabad kentinin hiçbir çatışma yaşanmadan Taliban’a bırakıldığı bildirildi.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın ülkedeki bütün geçiş noktalarında kontrolü sağladığı ifade edildi. ABD’nin Kabil’deki büyükelçilik binasında bu sabah helikopterlerle tahliye çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Taliban Kabil’e girdi

Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e her yönden girmeye başladığı belirtildi. Yerel kaynaklar, Kabil’de silah seslerinin duyulduğunu açıkladı.

Taliban, dün akşam saatlerinde de Belh vilayetinin yönetim merkezi Mezar-ı Şerif’i ve Faryab vilayetinin yönetim merkezi Meymene’de kontrolü ele geçirmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Edip
Ahmet Edip - 11 ay Önce

Manşeti düzeltin kardeşim. Kabil düşüyor ne demek. Kabil kurtuluyor.

SIRADAKİ HABER