Tarihin en büyük utançlarından olan insanat bahçelerinin sembol ismine 114 yıl sonra özür

İnsanı hayvanat bahçesine kapatıp sergileyen ABD'den 114 yıl sonra özür geldi

Tarihin en büyük utançlarından olan insanat bahçelerinin sembol ismine 114 yıl sonra özür

ABD'nin New York kentinde, 1906 yılında bir Afrikalı, 1 hafta süreyle kafeste orangutanlarla birlikte tutuldu. Hayvanat bahçesini gezen yüzlerce kişi, orangutanlarla birlikte maymun kafesinde yaşayan Kongolu Ota Benga'yı izledi. Yetkililer, 114 yıl geciken özrü basın açıklaması yaparak yayınladı.

Tarihin en büyük utançlarından olan insanat bahçelerinin sembol ismi Ota Benga için 114 yıl sonra özür metni yayınlandı. 1906 yılında Bronx Hayvanat Bahçesi'nde maymunların ve orangutanların yaşadığı bölüme, Ota Benga adlı bir Afrikalı kapatılmış ve 1 hafta boyunca maymunlarla birlikte sergilenmişti. Bronx Hayvanat Bahçesi'ni yöneten Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS), 114 yıl sonra basın açıklaması yayınlayarak özür diledi.

"PİŞMANLIK DUYUYORUZ"

WCS Başkanı ve CEO'su Cristián Samper yayımladığı açıklamada "Birçok insanın ve neslin bu eylemlerden zarar görmesinden dolayı derinden pişmanlık duyuyoruz" dedi. Samper "Açık ve sistemik ırkçılığın devam ettiğini ve kurumumuzun bununla yüzleşmesi için daha büyük bir rol oynaması gerektiğini kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.

haberler

YORUM EKLE
YORUMLAR
sanal alem
sanal alem - 1 yıl Önce

bugün bu açıklamanın yapılış gayesi ofis ve binalarının isyancı gerçek özgürlük savunucusu yiğit kahraman afro ve latin amerikalılar tarafında yağmalanmaması için yapılmıştır

SIRADAKİ HABER