Trump: Sırbistan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısı düzenledi. Trump bu toplantıda skandal bir kararı daha kamuoyuyla paylaştı.

Trump: Sırbistan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜSE TAŞIYOR

Basın toplantısı Trump, Kosova'nın İsrail ile ilişkilerini normalleştireceğini, Sırbistan'ın da büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıkladı.

EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Kosova Başbakanı Avdullah Hoti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında ABD Başkanı Donald Trump'ın arabuluculuğu ile ekonomik iş birliği anlaşması imzalandı. İmzalanan anlaşmayla iki ülke arasında ekonomik kalkınmasının hedeflendiği belirtildi. Anlaşma, tarihte Sırbistan ve Kosova arasında yapılan ilk anlaşma değerini taşıyor.

KOSOVA'YI 98 ÜLKE BAĞIMSIZ DEVLET OLARAK TANIYOR

Daha önce Sırbistan ile Kosova arasında anlaşmalar yapılmaya çalışılmıştı ancak sürekli karşılıklı pürüzlerin çıkması nedeniyle anlaşmalar sağlanamamıştı. Bugün ilk defa iki ülke arasında anlaşma imzalandı. Kosova 17 Şubat 2008 yılında Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Kosova'yı İsrail'in de aralarına bugün katıldığı 98 ülke bağımsız devlet olarak tanıyor.

TRUMP TWİTTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

Daha sonra Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Trump, "Sırbistan'ın büyükelçiliğini temmuz ayında Kudüs'e taşıma kararı için tebrikler Sayın Başkan Vucic. Cesur ve tarihi bir adım." ifadelerini kullandı.

"KOSOVA VE İSRAİL ANLAŞTI"

Trump, ayrıca bir paylaşım daha yaparak, "Orta Doğu'da barış için bir başka önemli gün: Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kosova ile İsrail, ilişkilerini normalleştirme ve diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştı. Çok iyi. Daha fazla İslam ve Arap ülkesi yakında bunu takip edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Sabah

banner12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER