Türk SİHA'larının başarısı İsviçre ve ABD'de manşetleri süsledi

İsviçre televizyonunda ve Amerikan basınında yayımlanan haberlerde, Türk SİHA'larının hedefleri tam isabetle vurduğu belirtilerek, SİHA'ların sahadaki etkinliğine dikkat çekildi.

Türk SİHA'larının başarısı İsviçre ve ABD'de manşetleri süsledi

Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) dünyanın yakın takibinde. İsviçre televizyonu SRF'de yayınlanan haberde SİHA'ların başarılarından övgüyle bahsedildi. Haberde "Hedeflerini tam isabetle vuruyor" ifadelerine yer verildi.

Son olarak Avrupa Birliği ve NATO üyesi Polonya'ya yapılan ihraçla adından söz ettiren Türk SİHA'ları, Avrupa'nın gündeminde yer almaya devam ediyor.

TÜRK SİHA'LARINA ÖVGÜ

İsviçre Televizyonu'nda yer alan bir haberde, Türk SİHA'larına dikkat çekildi.

"Efektif ve hedeflerini tam isabetle vuruyor" sözleriyle başlayan haberde, Polonya'ya satışı yapılan 24 adet SİHA'dan bahsedildi. Türkiye'nin modern askeri teknolojisiyle dünyanın en büyük İHA/SİHA güçlerinden biri olma yolunda kararlılıkla ilerlediği vurgulandı.

BÖLGEDE ETKİN GÜÇ

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve ekibinin başarılarına da haberde yer verildi.

Haberde, Türk SİHA'larının Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'daki başarılarına atıf yapıldı.

"Batılı ülkeler, Türklerin neredeyse bir ambargo altında ve dışarıdan yardım almadan kendi insansız hava aracı programını nasıl kurmayı başardıklarını heyecanla izliyor" sözlerine yer verildi.

Kuzey Afrika ve Arap ülkeleri dahil olmak üzere pek çok devletin, "Türk mucizesi silahları istediğine" dikkat çekildi.

DÜNYADA ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR

Türkiye’nin yerli ve milli olarak ürettiği SİHA'lar, özellikle Azerbaycan’a ihraç edildikten sonra büyük başarılar elde etti. Azerbaycan ordusunun, yıllardır Ermenistan işgali altında olan Karabağ’ı geri almasında Bayraktar TB2 SİHA'lar önemli bir rol oynadı.

Azerbaycan askeri kaynaklarına göre, Bayraktar TB2 yüzlerce Ermenistan askeri aracını ve hedefini başarıyla imha etti.

Sahadaki bu başarı, dünyada gözlerin Türk SİHA'larına çevrilmesine neden oldu. Katar ve Ukrayna’ya ihraç edilen yerli ve milli ürünler, Azerbaycan’ın ardından Tunus'a da ihraç edildi.

Amerikan National News sitesinde yayımlanan yazıda ise şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin silah endüstrisi, 140’tan fazla insansız savaş hava aracı ile Türk ordusunu istikrarlı bir şekilde donattı. Royal United Services Institute savunma uzmanları katıldıkları çevrimiçi bir seminerde; Türkiye'nin artık yurtdışında nüfuz kazanmak için silahlı drone'larını 'teknoloji milliyetçiliği' olarak kullandığını belirtiyor.

Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Düşünce Kuruluşu kıdemli politika uzmanı Ulrike Franke ise; 'Türkiye gibi orta büyüklükteki bir güç, aklını ve sınırlı bütçesini kullanarak neler yapabileceğini gösterdi. Bu, diğer Avrupa ülkeleri için utanç verici bir durum' değerlendirmesinde bulunuyor.

Türkiye'nin, artık savaş alanında yeteneklerini kanıtlanmış olan yerli sistemleri, sergilediğini performansla diğer devletlerinde ilgisi alanına girdi. Türkiye’nin insansız hava aracı programının boyutu ve başarısı, özellikle de batılı ürünlerden daha uygun fiyatlı oluşu diğer komşu güçleri ve onların silah endüstrilerini büyük sorularla karşı karşıya bırakıyor."

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER