Yer yerinden oynadı! ABD ordusunda deprem

Kabil'deki havalimanı saldırısında 13 askerini kaybeden ülkenin ordusunda emir-komuta şoku yaşanıyor. ABD Deniz Piyadeleri'nden bir yarbayın yayınladığı videoda açık açık komutanlarını hedef almasıyla birlikte, yer yerinden oynadı. Jet hızıyla ceza alan yarbay için, Deniz Piyadeleri Sözcüsü Stenger'dan açıklama geldi.

Yer yerinden oynadı! ABD ordusunda deprem

DEAŞ-K'nın düzenlediği ve 13'ü ABD askeri olmak üzere en az 170 kişinin can verdiği canlı bomba saldırısı sonrası, ülkede çok ciddi çalkantılar yaşanıyor.

Yarbay Stuart Scheller, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve diğerlerine 'ellerini taşın altına koymaları ve hesap vermeleri' çağrısında bulunarak, "Bu işi ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını itiraf etmeliler" diye konuştu.

Scheller, Facebook ve LinkedIn'de yayınlanan yaklaşık beş dakikalık bir videoda, "İnsanların şu anda sosyal medyada bu kadar üzgün olmasının nedeni, savaş alanındaki Donanma Kuvvetlerinin birini yüzüstü bırakması değil" dedi.

'BU İŞİ BATIRDILAR' 

Scheller, "İnsanlar üzgün çünkü Deniz Kuvvetleri'nin üst düzey liderleri onları hayal kırıklığına uğrattı. Ve hiçbiri elini kaldırıp hesap sormuyor, Bunu biz batırdık' demiyor" diyerek öfkesini dile getirdi.

ABD ORDUSU TARİHİNDE İLK KEZ YAŞANIYOR 

Video, Cuma akşamına kadar Facebook'ta 23 binden fazla kez paylaşıldı ve 3 bin 100'den fazla yorum aldı, bunların çoğu da Scheller'in cesaretini açıkça ortaya koymasını destekledi. Aktif bir deniz komutanının, rütbeli askeri liderleri ve siyasi yetkilileri alenen eleştirilmesi duyulmamış bir olay.

ABD'li, asker videoda, Irak ve Afganistan'daki görevleri de içeren 17 yıllık 'yıldız kariyerini' bu konuşmayı yayınlayarak riske attığını bildiğini, ancak yine de konuşmak istediğini vurgulayarak, "17 yıldır mücadele ediyorum. Üst düzey liderlerime 'Sorumluluk talep ediyorum' demek için her şeyi bir kenara atmaya hazırım diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER