YÖK Başkanı açıkladı: Üniversiteler tatil edilecek mi?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, koronavirüse karşı üniversitelerin tatil edilmesi durumunda binlerce öğrencinin evlerine gideceğini ve bu hareketliliğin de riskli olacağını söyledi.

YÖK Başkanı açıkladı: Üniversiteler tatil edilecek mi?

Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün Türkiye'de de görülmesinin ardından üniversitelerin tatil edilmesi hakkında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yüzbinlerce öğrencinin yer değiştirmesinin risk oluşturabileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece canlı yayında Türkiye'de de ilk koronavirüsün görüldüğünü açıklamasının ardından akıllara gelen sorulardan biri de eğitim kurumlarının tatil edilip edilmemesi oldu.

YÖK Başkanı: Devlet kararına uyacağız

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda sunum yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin tatil edilmesiyle ilgili "Üniversitelerde eğitime ara verilip verilmemesi konusunda devlet kararına uyacağız. Olası bir tatilde yüzbinlerce üniversite öğrencisi memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünün açıklanmasının ardından dün İstanbul'da bulunan Kadir Has Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tatillerini erkene çekerek eğitime ara vereceklerini açıkladı. Bahçeşehir Üniversitesi, MEF Üniversitesi ise eğitime online olarak devam etme kararı aldıklarını duyurdu.

Kaynak: Yeni Akit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER