Bankalardan para çekme telaşı

Bankalardan para çekme telaşı

Bankalardan para çekme telaşı

Başkan Vladimir Putin'in koronavirüs önlemleri kapsamında 1 milyon rublenin üzerindeki mevduatlardan elde edilen faiz gelirlerin vergilendirme kararı ile birlikte Rusya'da bankadan paralarının çekenlerin sayısının arttığı bildirildi. Rusya Bankacılar Birliği, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina'ya hafta sonundan bir mektup göndererek müşterilerin hesaplarını kapatmak için yoğun başvurularda bulduğunu bildirdi ve duruma müdahale edilmesini istedi.

Kredi kuruluşları yetkilileri, mudilerin yeni konan vergi konusunda eksik bilgiye sahip olduğunu ve bu nedenle paniğe kapıldıkları düşüncesinde.


Bankacılara göre, Merkez Bankası'nın yeni kurallar konusunda halka daha ayrıntılı bilgi vermemesi durumunda kitlesel kaçışlar devam edebilir. 

Putin 25 Martta bir açıklama yaparak, 1 milyon rublenin üzerindeki banka hesaplarından elde edilen faiz gelirlerinden yüze 13 oranında vergi alınacağını, bu yolla bütçeye giren paraların koronavirüs salgınından zarar gören vatandaş ve küçük işletmeler için kullanılacağını açıklamıştı. Ancak Putin'in dile getirdiği düzenleme henüz parlamentonun alt kanadı Duma'nın gündemine alınmadı. Tasarının önümüzdeki hafta Duma'nın önüne gelmesi bekleniyor.


Ayrıca Maliye Bakanı Anton Sulianov bu verginin hemen değil, 2021 yılı için yürürlüğe gireceğini ve ilk vergi ödemesinin de 2022 yılında olacağını söyleyerek "telaşlanan" mudileri sakinleştirmeye çalıştı.

Medyada çıkan yorumlarda, Rusya'da 1 milyonun üzerindeki mevduat sahibinin toplanda yüzde 1'i zor bulduğu, kesilecek toplkam verginin 1,5 milyar dolar geçmeyeceği, böyle bir dönemde "ek vergi" kararı ile kamuoyunda ve piyasalarda gereksiz bir "güvensizlik ortamı" oluşabileceği, Kremlin'in kararının eleştirirye açık olduğu vurgulanıyor.

turkrus.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut eke Bursa
Mesut eke Bursa - 2 yıl Önce

Allahu ekber diyerek haykırıyorum

SIRADAKİ HABER