Başkan Erdoğan'dan kripto para açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para konusunda yakın zamanda gerekli adımları atacaklarını söyledi.

Başkan Erdoğan'dan kripto para açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi basını temsilcileriyle buluştu. Erdoğan toplantıda kripto para konusunda mesjlar verdi. Kripto para yasasının hazır olduğunu söyleyen Erdoğan, "Gecikmeden Meclis'e göndererek bu konuda adım atacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Kur Korumalı Mevduat için ise "Vatandaş parasının garantisinin hazine garantorunun merkez Bankası olduğunu görecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan toplantı öncesi yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

"Bunlar bize IMF'yi tavsiye edenlerdir"

"Biz göreve geldiğimizde IMF'ye olan borç 23,5 milyar dolardı. Bu borcu Mayıs 2013'te son taksiti ödeyerek işimizi bitirdik. Borcumuz olmadığı gibi kontağımız da yok. Ama ana muhalefet otellerde bazı çalışmaları yaptılar. Sözcüleri eski hazineci midir nedir, o kulislerin içerisinde bizzat bulundu. Bunlar bize IMF'yi tavsiye edenlerdir.

"Merkez Bankası rezervleri 115 milyar doların üzerinde"

Şu anda Merkez Bankası rezervi 115 milyar doların üzerinde. Daha iyi konuma gelecek. Amacımız ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır. 2008 finans krizi sonrası gelişmiş ülkeler bocalama halindedir. Gelişmiş ülkeler bir yandan kendi aralarında mücadele ederken bir yandan gelişmekte olan ülkelerin paylarını alma derdindeler.

"Kurun üzerindeki köpük bir günde ortadan kalktı"

Döviz kurunda bir süredir anormal dalgalanma yaşadık. Uzunca bir müddet kurdaki dalgalanmaya faizi yükselterek durdurmak yönünde baskılara maruz kaldık. Kendi arkadaşlarımız arasında aynı yönde değerlendirmeler yapanlar olduğunu da itiraf ediyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Paketi açıklayınca kurun üzerindeki köpüğün bir günde ortadan kalktığını gördük.

Fahiş fiyat açıklaması: Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz

Maliyetlerden bağımsız fahiş fiyat artışları yapanlar oldu. Buradan herkese sesleniyorum; günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin etiket değiştirenlerin millet adına takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyorum. Dolardaki artışları hangi oranla yükseltiyorlarsa şimdi geri indirmelerini istiyoruz. İndirimlere başlayanlar var. Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz. İndirimler gerçekleşmezse bakanlıklarımız ellerindeki tüm imkanlarla fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerlerine gidecek."

Yeniakit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER