Rubledeki tarihi düşüş sonrası Rusya'da ilginç görüntü: Halk alışveriş merkezlerine akın etti

Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi sonrası başta ABD ve AB olmak üzere çok sayıda ülkeden yaptırım yağmuruna tutulan Rusya'nın para birimi rubledeki değer kaybı sürerken halk ise ortaya çıkan ekonomik krizden en az hasarla çıkmanın yollarını arıyor. Rubledeki tarihi düşüş sonrası ATM'lerde uzun kuyrukların oluştuğu gözlemlenirken halk çektiği paralar ile ürün almak için alışveriş merkezlerine akın ediyor.

Rubledeki tarihi düşüş sonrası Rusya'da ilginç görüntü: Halk alışveriş merkezlerine akın etti

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal girişiminin ardından çok sayıda ülkeden onlarca farklı alana yönelik yaptırım kararları de peş peşe geldi.

En sert yaptırım ise Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılmasına yönelik oldu.Sert yaptırım kararları ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in geri adım atmamasının ardından Ruble dolar karşısında yüzde 30 değer kaybetti.Rubledeki sert kayıpların ardından Rus halkı ise bankalara ve ATM'lere koşarak para çekme yarışına girdi.

Rubledeki tarihi kayıptan daha fazla etkilenmek istemeyen Rus halkı ilginç bir yönteme başvurdu.Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyondan sonra rublenin hızla değer kaybetmeye başlaması üzerine Rusya vatandaşları ruble tutmak yerine ürün almayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Özellikle hafta sonu alışveriş merkezlerinin yılbaşı zamanı gibi yoğun olduğu gözlemlendi.Ekonomik durumdaki belirsizlik sonrası, Kommersant gazetesi geçtiğimiz hafta Rusya'da ortalama elektronik ve beyaz eşya alışveriş faturasının yüzde 80 oranında arttığını yazdı.

21-27 Şubat haftasında gerçekleşen alışverişlerin parasal büyüklüğü de yüzde 44 artış kaydetti.Öte yandan Batılı ülkelerin yaptırım kararından sonra bazı elektronik ürün üreticileri Rusya'ya ürün satmama kararı aldı.Analistler önümüzdeki günlerde elektronik ürün fiyatlarının yüzde 30 artmasını bekliyor.

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranının yüzde 9,5'ten yüzde 20'ye çıkarıldığını duyurdu.Merkez Bankası'nın faiz kararı, ABD, AB ve İngiltere'nin Rus bankalarını finans piyasalarından dışlama kararının ardından geldi.

Rubledeki tarihi düşüş sonrası halk ATM'lere akın etti.Rubledeki tarihi düşüş sonrası halk ATM'lere akın etti.Rubledeki tarihi düşüş sonrası halk ATM'lere akın ettiRubledeki tarihi düşüş sonrası halk ATM'lere akın etti.Rubledeki tarihi düşüş sonrası halk ATM'lere akın etti.

Yeni Şafak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER