ESKİ ACZİLERDEN GENÇ ACZİLERE

   Biz yani eski, yaşlı aczilerin , genç aczilere sözümüz var. Lütfen dinleyin.

   Ben seksenli yılların sonlarında Aczmendi'yi tanıdım. Kısaca nasıl Aczmendi olduğumu anlatayım.

   Ankara'da, ODTÜ' de öğrenciydim. ODTÜ'nün kendi yurtlarında kalıyordum. Anadolu' dan kopmuş, genç, saf, Müslüman fakat istikametsiz biriydim. Yurtlar bölgesinde Nur cemaatleri faaldi, benim gibi gençleri tespit edip ilgilenirlerdi.(Allah hepsinden razı olsun, ilk Risale-i Nur ile tanışmama vesile olmuşlardı.)

   Fıtratım mucibince suni ve klişe laflardan ve tavırlardan hoşlanmıyordum. Bu Nur cemaatlerinin dersane diye tabir ettikleri evlere sık sık sohbete gidiyorduk. Oradaki bazı genç ve tecrübesiz kardeşler halis niyetle bize övgüler dizerlerdi: " Vay! Erdal kardeş, nasıl mübarek biriysen, sen gelince her yer nur ile doldu." gibi lafler ederlerdi. Fakat bu bana çok itici geliyordu. Çok suni ve adam tavlamak için söylenmiş iltifatlardır. Biliyordum ki ben mübarek biri değildim. Buraya gelmeden önce ODTÜ yurtlarında ne melanetlere gark olduğumu biliyordum.

   Bir vesileyle Ankara Dikmen'de Aczmendi Dergahı'na gittim. O zaman imam Abdülalim Efendi idi. Görünce meftun oldum, vuruldum. Sonra fırsat buldukca dergaha gidip geliyordum. Bir gün Abdülalim Efendi bize: " Buraya gelip gidiyorsunuz, ama keşke gelmeseniz. Burdan gidip yurtta bir yığın günah işliyorsunuz, bizden soracaklar, neden bu adamlara sahip çıkmadın diye". Kovulmuştum. Ama hiç zoruma gitmedi.  Bu kovulma benim ilk mürşidim oldu.  Ve karar vermiştim yada verdirilmiştim. Ben artık Aczmendi'ydim. Acaip bir cezbe haline düştüm. Zaten o zaman cemaatin umumi hali cezbe idi.

   Aczmendiyi tanıyan; ya cereyanına kapılıp dahil oluyordu, ya da muhalif oluyordu. Ortası yoktu.
           
   Bizim Aczmendi olmamız kolay oldu, irademizi aşan bir cazibe ile çekildik. Azim bir muhabbet ve sarhoşlukla kendimizi hizmetin içinde bulduk. Şu anki yaşlı kesimin çoğunun hikayesi bu. Şu zamanda bile o zamanların damakta kalan tadıyla yürüyoruz. Bu yüzdendir ki hal değişikliklerine uymakta zorlanıyoruz.

   Ama siz gençler farklısınız. Sizlerin Aczmendi olma süreciniz çok daha kıymetli. Aczmendi olmanız hizmet merkezli. Hizmet için ne yapabiliriz arayışı Aczmendi hüvüyetinizi oluşturuyor. Hizmetin içinde mündemiç olan cezbeye talipsiniz. O yüzden yeni yeni hizmet alanları kendinize arıyorsunuz.

   Oysa bizim Aczmendi olma sürecimizde duygu hakimdi. Biz o duyguyu arabeskleştirip " ah ulan ah" ile 'Aczmendiliğimiz'i ifade ediyorduk. Risale-i Nur tedrisi ile bu duygu cezbesini istikamete sokanlar Aczmendi' nin yıdızları oldular. Fakat bunlar azdan azdı. Gerisi bu duygu coşkunluğunu arabeskleştirip yeniliklere kapılarını kapadılar.

   Siz gençleri görüyorum, pırlanta gibisiniz. Cezbenizi hizmete tevdi etmişsiniz.

   Arabeskleştirilmiş cezbeye prim vermiyorsunuz. Bu takdire şayan halinizi görüp mesrur oluyorum ve ellerinizden öpmek istiyorum.

   Kanaatimce, 1-2 yıllık hizmetiniz yüksek keyfiyetiyle ben ve benim gibi yaşlı Aczilerin 30 yıllık hizmetini geçip fazilette bizi geride bıraktınız.

   Biz yaşlılar sizi anlayamayabiliriz . Bizim yeniliğe kapalı, sabitleşmiş, dinamizmini kaybetmiş aczi kimliğimizle; sanki Risale-i Nur bizim anlayışımızdan ibaret gibi, yaş büyüklüğünü vesile yapıp fazilet furuşlukla size tahakküme yeltenebiliriz. Sakın adanmayınız, susup dinleyiniz ve bildiğinizi yapınız.

   Siz gençlerden ricamdır; hizmetinizde bize de küçük vazifeler vererek bizleri daire içinde tutunuz. Sizlerin himmeti bizi muhafaza eder inşallah.

   Siz gençler, bana ve benim gibi ihtiyarlara hürmet ediniz demiyorum. Çünkü hürmete liyakatimiz yok. Fazilet yaşınız bizden büyük olduğu için hürmete layık olan sizlersiniz.

   BİZE MERHAMET EDİP DUA EDİNİZ. VARSA HAKKIMIZ SİZE HELALDİR, SİZDE HAKKINIZI HELAL EDİNİZ.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hisari
Hisari - 2 yıl Önce

İlk gittiğiniz dershanelerdeki övgülerin bir farklısını gençlere söylemişsiniz Erdal Abi.. insAllah birbirimize üstadımızın gözüyle bakalım.

Aczimendi
Aczimendi - 2 yıl Önce

Aczimendinin temel taşlarını gömdünüz be abi.Simdi ki gençlik o eski dediginiz sağlam temel üzerine bina edildi lütfen haksızlık etmeyelim.O zamanın hizmet şartı oydu şimdinin de bu minval üzre. Tıpkı Efendimizin vefatından sonra halifelik hakkı hz Alinindi diye sual edenlere üstadın izahı gibi 4 halifenin geliş sırası hikmet-i ilahiye mucibince Hz Alinin sonuncu halife olması lazımdı. Hepsi de kendi zamanlarına lazım olan zamanda geldiler.( Fakat çiçekler baharda gelir) bu gençler o bahar çiçekleridir Allahualem inşaAllah

Ramazan Yücel
Ramazan Yücel - 2 yıl Önce

Hürmet istenilmez verilirin de bir yazısı olmuş. Teşekkür ederiz.

Bedii
Bedii - 2 yıl Önce

Emin olun ki Erdal kardaşım benim de hissiyatıma tercüman olmuşsunuz. Allah sizden razı olsun

katipoğlu
katipoğlu - 2 yıl Önce

AĞBEY ,biz daha ölmedik.
kemalizm gitmeden de ölmeyiz

Seyfullah amca
Seyfullah amca - 2 yıl Önce

Sen benim eski değil eskimeyen dostumsun...

D Mehmet çolak
D Mehmet çolak - 2 yıl Önce

S, Aleyküm, Erdal Abi Yüregine saglık, Allah (cc) kalemine zeval vermesin, Elaziz'e giderken, yol üstünde Malatya'daki çay ocagı önünde, çay simit sohbeti hatırıma geldi, Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun, Amin.

D Mehmet çolak
D Mehmet çolak - 2 yıl Önce

S, Aleyküm, Erdal Abi Yüregine saglık, Allah (cc) kalemine zeval vermesin, Elaziz'e giderken, yol üstünde Malatya'daki çay ocagı önünde, çay simit sohbeti hatırıma geldi, Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun, Amin.