Gavurun Kısır Döngüsü

Birinci dünya harbinden sonra nizam, İngiltere ve diğerleri olarak dizayn edilmiş idi. İkinci dünya harbinden sonra ise, İngiltere kendisini perdeleyerek abiler ve diğerleri olarak organize etti. Nihayeti virüs ile biten hadiselerden sonra ise İngiltere tamamen meseleyi şahsileştirdi ve patron ve diğerleri olarak tayin etmek çabasına tevessül etti.

Birincisinde ülkeler, şahıslar üzerinden tertibe tayin olundu. Yeni yasalar, yeni adetler, yeni rejimler, yeni hayat tarzları, yeni siyasi zemin olan politika … İkincisinden sonra, kurumlar şahısların yerini aldı. Kurumların tahakkümü ile insanlar motive edildi. Kurumlar değerlerin sicil amirleri yapıldı. Cemiyet-i Akvam, İnsan hak ve hukuk sözleşmeleri, abi başkanlara ait bildiriler, ticaret teşkilatları, finansal kurumlar …

Şimdi ise, değerlerin, ülkelerin, kurumların, tarihlerin, sosyolojilerin … sınırlarının tarumarı ile patronun çiftliği ve kölelerin resmedilmek istendiği fotoğraf arzu edilmekte.

Daha evvelden tayin edilmiş şahıslar, dizayn edilmiş kurumlar şimdi patronun iletişim, ulaşım, ticaret, politika ve ekonomisine yönlendirilmiş vaziyettedir. Ülkeler kanton veya yeni nesil kolonilere ayrılmaktadır. Bu duruma düşmüş ülkelerden hariç yenileri de sıralarını beklemektedir. Ekonomiler bilinmeyen etkilerin rüzgarına kapılarak savrulmaktadır. Ekonomilerde düşüşler ve çıkışlar standart harici gerçekleşmektedir. İletişimde de yeni anlayışlar test edilmektedir, hususan gizliliğin dönüşümü cinsinden.

Ticaret belli bir hattın etrafına toparlanmaya çalışılmaktadır. Ulaşım da bu hatta paralel inşa edilmektedir.

Devletlerin virüsten evvel ki günlük refleksleri artık yerini belirli bir istikamete bırakmaktadır. Savaşın kahramanları, savaş suçluları olarak ilan edilmek üzeredir. Zaferlerin mağlubiyete kapı araladığı köprüler inşa edilmektedir. Sanal hayallerin, kaldırımda ki hakikate hayat hakkı tanımadığı hükümler yasallaşmakta.

Memleket ise, kabiliyetleri üzerine test edile edile, sosyolojik basınca maruz bırakılmış vaziyette.

Garip olan ise, patronun çok bilinmeyenli denklemlerde neticenin, pamuk ipliğine bağlı olduğunu unutması.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aczimendi
Aczimendi - 1 ay Önce

Allah razı olsun emeğinize ve kaleminize sağlık