Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti

Netflix'te yayınlanacak olan Minnoşlar (Cuties) filmi ile ilgili tepkiler sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı RTÜK'e başvuruda bulundu.

Aile Bakanlığı Netflix skandalı için harekete geçti

Netflix'te 9 Eylül'de yayınlanacak olan "çocuk filmi" görüntüsündeki Minnoşlar (Cuties) filminde pedofili öğeleri olduğu için sosyal medyada hem dünyada hem Türkiye'de büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine açıklama yapan Netflix, filmin tanıtımında yer alan 'dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur' ifadesini değiştirmiş, ancak filmin vaad edilen tarihte gösterimde olacağını açıklamıştı.

Söz konusu film için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix"te yayımlanması planlanan bir film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunulduğunu bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix'te yayımlanması planlanan film için resmi yazıda: "Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK'e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Hür Avaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER