Amerikalı gazete, bu fotoğraf için geri adım attı

New York Times gazetesi koronavirüs haberinde kullandığı için tepki çeken Türkiye fotoğraflarını kaldırdı

Amerikalı gazete, bu fotoğraf için geri adım attı

New York Times gazetesi, ABD'nin koronavirüs salgınına karşı uyguladığı seyahat kısıtlamaları haberinde listede yer almamasına rağmen Türkiye fotoğrafları kullandığı için tepki çekti. Gazete gelen tepkiler sonrasında haberde kullanılan Türkiye'ye ait fotoğrafları internet sitesinden kaldırdı.

Amerika merkezli dünyaca ünlü gazete New York Times, ABD'nin koronavirüs nedeniyle seyahat kısıtlaması getirdiği ülkeler haberinde tepki çeken İstanbul fotoğrafını kaldırdı.

"BİR KARIŞIKLIK YAŞANDIĞINI FARK ETTİK"

Gazetenin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kovid-19'un dünyanın çeşitli bölgelerindeki etkisini göstermek için içeriklerinin yanı sıra sitelerinde çıkan slaytların ekran görüntüsüne yer verildi ve "İstanbul imgesi dahil edilerek bir karışıklık yaşandığını fark ettiğimizde fotoğrafı kaldırdık." ifadesi kullanıldı.

FOTOĞRAFLAR, TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, New York Times ve CNN gibi Amerikan basın kuruluşlarının Kovid-19 haberlerinde Türkiye'den fotoğraflar kullanarak manipülasyon yapmasına sert tepki göstermişti.

Varank, Twitter hesabında fotoğraflar için "Koronavirüs gibi bu zihniyet de karantina altına alınmalı." değerlendirmesini yapmış, Büyükelçiliğin taleplerine rağmen New York Times'ın bu konuda düzeltme yayımlamayı reddetmesini kınayan Kılıç, "ABD'nin Şengen ülkelerinden gelen seyahatleri askıya aldığını duyurmasının ardından bu haberler için New York Times, CNN ve CNN International'ın İstanbul'da çekilen fotoğraflarını kullandığını görmek rahatsız edicidir. Bu, profesyonel ve objektif habercilik ilkelerine aykırıdır." diye konuşmuştu.

Gülnur Aybet de Twitter hesabında, Türkiye'nin ABD'nin Kovid-19 nedeniyle seyahat kısıtlaması uyguladığı ülkeler arasında yer almadığını vurgulayarak, tepkisini "Böyle durumlarda Avrupa'nın parçası olarak kabul ediliyoruz." ifadesiyle ortaya koymuştu.

NE OLMUŞTU?

Batı basınından Türkiye manipülasyonu ABD Başkanı Donald Trump, ulusa sesleniş konuşmasında, cuma gecesinden itibaren Şengen ülkelerinden bu ülkeye gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını açıklamıştı. Türkiye seyahat yasağı gelen ülkeler arasında dahi bulunmamasına rağmen CNN, New York Times, BBC gibi Amerikan ve İngiliz basın kuruluşları ilgili haberlerinde Türkiye'den fotoğraflar kullanmıştı.

haberler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER