'Ayasofya' kararı sonrası Rusya ve Yunanistan'dan küstah açıklama!

Danıştay'ın Ayasofya kararını açıklamasının ardından ilk tepki Rus Ortodoks Kilisesi ve Yunanistan'dan küstah bir açıklama geldi.

'Ayasofya' kararı sonrası Rusya ve Yunanistan'dan küstah açıklama!

Osmanlı Devleti döneminde cami olarak kullanılan Ayasofya, 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla müzeye çevrildi. Danıştay bu kararı bozarak Ayasofya'nın cami olmasının önünü açan kararı açıkladı. Tarihi karar dünyada büyük yankı uyandırdı.

İLK TEPKİ RUS ORTODOKS KİLİSESİ'NDEN

Tarihe geçen son dakika kararı sonrası Rus Ortodoks Kilisesi'nden yapılan açıklamada, “Karar büyük ayrışmalara yol açabilir.” denildi.

ERDOĞAN HAKKINDA SKANDAL SÖZLER

Yunanistan Kültür Bakanlığı "Ayasofya kararı bütün uygar dünyaya karşı bir provokasyon" açıklamasında bulunurken Kültür Bakanı Lina Mendoni ise, "Erdoğan'ın bu milliyetçi davranışı, ülkesini 600 yıl geriye götürdü" dedi.

KARAR RESMİ GAZETEDE!

Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararda, Ayasofya Camisi'nin müzeye çevrilmesi hakkındaki 1934 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın Danıştay 10. Dairesinin kararıyla iptal edildiği anımsatıldı.

Bu kapsamda, Ayasofya Camisi'nin yönetiminin 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un 35. maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verildiği belirtildi.

Kaynak: Haber 7

YORUM EKLE
YORUMLAR
memmed
memmed - 1 yıl Önce

Tüm mune host diyoruz ne rus ne yunanistan host

Fikret ilhan
Fikret ilhan - 1 yıl Önce

Ayasofya camii Şerif’inin açılmasının ittihad-ı İslamı hızla tesise medar olacağını anlamışlar ki zıplıyorlar yerlerinden. Durun bakalım ey zalimler bu daha başlangıç. Kim takar Rus-yunan kaymakamını.

SIRADAKİ HABER