Bakan Bozdağ: Yeni bir yargı paketi hazırlığı içindeyiz

Yeni bir yargı paketi hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Bakan Bozdağ, “Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz.” dedi.

Bakan Bozdağ: Yeni bir yargı paketi hazırlığı içindeyiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV canlı yayınına konuk oldu. Bakan Bozdağ, burada merak edilen soruların cevaplarını verdi.

Bozdağ, yeni bir yargı paketi hazırlığı olduğunu söyledi. Şu ana kadar İsveç ve Finlandiya'nın kimseyi iade etmediğini, sözünde durmadığını da sözlerine ekledi.

Bakan Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

AVUKAT ÜCRETLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

81 baronun ortak kararı ile CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi talebi ile eylem kararı alındı. 20 Eylül'de 1 günlük ardından 3 günlük iş bırakma eylemleri yapılacak. Ücret güncellemesi gündemde mi?

Beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladık. Avukatların haklarının en üst düzeyde korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci vazifem. Avukatlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu konuda düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ ŞİMDİYE KADAR KİMSEYİ İADE ETMEDİ”

Yurt dışından iadesi beklenen isimler Arnavutluk'tan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Bulgaristan'dan Levent Göktaş, İsveç ve Finlandiya'dan da istenen teröristler vardı. Ne durumda iade süreçleri?

Finlandiya 6 kişinin dosyasını yeniden inceledi ve iade talebini reddetti yeniden.

İade taleplerimizi hazırladık ve gönderdik. Bundan sonraki aşama o ülkelerde adli idari makamların kararına göre şekillenecektir. Dosyalar Arnavutluk ve Bulgaristan'a ulaştı. Değerlendirmeler devam ediyor. Bazı yerlerde azami 40 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor. 10 gün içerisinde de karar çıkabilir 40 gün içerisinde de. Finlandiya ve İsveç iadeleri biraz daha farklı. Madrid'de mutabakat metni imzalandı izleme komitesi kuruldu. Ekim ayında Finlandiya ve İsveç'ten gelen uzmanlar konuyu ele alacak. Finlandiya'da İsveç'te ellerindeki dosyadaki deliller iade için yeterli olduğu halde şu anda tek bir kişiyi iade etmediler.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI”

Finlandiya'da PKK'dan 3 kişi, FETÖ'den 4 kişi var toplam 7 kişi. Finlandiya ve İsveç Türkiye'ye verdiği sözü tutmalı.

Baran Dergisi

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER