Bakan Soylu: Demirtaş teröristtir, AİHM'nin kararı boşlukta

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Van'da 3 bin 251 personelin görev aldığı Yıldırım Bestler 17 operasyonu başlatıldı" dedi. Soylu, AİHM'nin Demirtaş kararına ilişkin de "Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu: Demirtaş teröristtir, AİHM'nin kararı boşlukta

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Van'da 3 bin 251 personelin görev aldığı yıldırım  Bestler 17 operasyonu başlatıldı" dedi.

Soylu, AİHM'nin Demirtaş kararına ilişkin de "Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur" ifadelerini kullandı. 

AİHM'den Selahattin Demirtaş kararı

Geçtiğimiz günlerde AİHM Selahattin Demirtaş'ın  serbest bırakılması çağrısında bulundu.AİHM'de görülmekte olan Demirtaş davası nihai karara bağlandı. Demirtaş'ın hukuki değil siyasi nedenlerden tutuklu olduğuna hükmetti. AİHM kararlarının bağlayıcı yükümlülüğü kapsamında Demirtaş'ın  serbest bırakılmasını istedi. Mahkeme, 2018'deki kararda olduğu gibi Demirtaş hakkında alınan tutukluluk kararlarının makul kuşku için yeterli olmadığı sonucuna vardı. Parlamenter olarak seçimlere katılımının engellenmesiyle de seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Demirtaş hakkındaki tutukluluk kararlarının ardında "siyasi gerekçeler" olduğu sonucuna da varan AİHM, Ankara'ya Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerini hatırlattı. Demirtaş'ın serbest bırakılmaması halinde AİHM gözünde ihlal kararının süreklilik kazanacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER