Bakanlıktan Coronavirüs Aşısı İçin Müjdeli Açıklama Yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, coronavirüs aşısı için müjdeli açıklamayı yaptı.

Bakanlıktan Coronavirüs Aşısı İçin Müjdeli Açıklama Yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "(COVID-19) Rekombinant aşıda 3 hocamız hayvan deneyleri aşamasına geldi. Hatta birisi hayvan deneylerini başlattı" dedi.

Bakan Varank, nanoteklonoji temelli yerli coronavirüs tanı kitinin prototipinin üretiminin haziran ayında başlayacağını duyurdu. Ayrıca Varank, 3 üniversitenin de aşı çalışmalarında hayvan deneyleri aşamasına geldiğini dile getirdi.

Mustafa Varank, günlük 40 milyon cerrahi maske üretildiğini de belirterek “Mikrobiyolojik değil nanoteknolojiye dayanan belki de dünyada ilk olacak şekilde haziran ayı gibi prototipini üretmeyi planlıyoruz. Haftaya bu tanı kitleriyle ilgili çalışan bütün ekiplerle de sanal konferans düzenleyeceğiz” dedi.

Aşı çalışmalarına yönelik bilgi aktarımında bulunan Varank “Rekombinant aşıda 3 hocamız hayvan deneyleri aşamasına geldi. Hatta bir tanesi hayvan deneyleri başlattı. Sene sonuna klinik çalışmalarını başlatırız diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, ilerleyen zamanlarda bez ve kumaştan örülen maskelerin standartlarıyla ilgili de bir açıklama gerçekleştireceklerini şimdiden ifade etti.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığı tarafından önceki gün açıklanan verilere göre coronavirüs sebebiyle son 24 saatte 57 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 641'e yükseldi. Türkiye'de toplam 1 milyon 265 bin 119 test yapılırken, bugünki test sayısı 30 bin 395 olarak açıklandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Murat
Mehmet Murat - 1 yıl Önce

İŞALLAH çaresine bulunur

SIRADAKİ HABER