Çiftlik Bank davasında son dakika: "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın yaptığının "ticaret" olduğunu savundu

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucusu olduğu gerekçesiyle tutuklanan "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 2'si firari 20 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Duruşmada savunmasını okuyan Aydın, yaptığının "ticaret" olduğunu savunarak, suç örgütü kurduğu iddiasının asılsız olduğunu ifade etti. Hiçbir çalışanına kanun dışı talimatta bulunmadığını anlatan Aydın, Türkiye'de el konulan mallarının müştekilerin zararlarını karşıladığını, kendisine imkan verilirse zararları ödeyebileceğini, bu nedenle mağduriyetleri gidermek için Türkiye'de el konulan mal varlıklarının iadesini talep ettiğini söyledi. 4 sayfalık savunmasını mahkemeye sunan Aydın, mağdurlarla da ilk kez yüz yüze geldi.

Çiftlik Bank davasında son dakika: "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın yaptığının "ticaret" olduğunu savundu

Çiftlik Bank davasında tutuklanan ve ikinci kez hakim karşısına çıkan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ile müştekiler duruşma salonunda ilk kez karşı karşıya geldi. Müştekilerden biri, "Ben bizzat Mehmet Aydın'a soru sormak istiyorum" diyerek, "Mehmet Aydın, paramızı ödemek istediğini söylüyorsun. Bunu gerçekten istiyor musun" diye sordu. Aydın ise "Teslim olmamın asıl sebebi mağduriyetleri gidermek. Türkiye'de el konulan mal varlıklarımla ödeyeceğim" dedi..


Binlerce kişiyi kar vaadiyle dolandırdığı gerekçesiyle tutuklanan Çiftlik Bank'ın kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, 2'si firari 20 sanıklı davada ikinci kez hakim karşısına çıktı..
Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Aydın, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinden getirildi. 23 müşteki ve tutuksuz sanıklar Niyazi Karakoç, Cafer Çolak, Koray Hasgül ve Savaş Yıkılmaz ile taraf avukatları salonda hazır bulundu..
Duruşmada söz alan tutuklu sanık Mehmet Aydın 4 sayfalık yazılı savunma hazırladığını söyledi. Yazılı savunmasını okuyan Aydın, "Çiftlik Bank üyeleri içinde her kesimden kişiler vardı. Doktorlar, mühendisler, savcılar, avukatlar. Benim ağzımdan çıkan her kelimeyi teyit edebilecek olan insanlar, ben ise ortaokul mezunu olan bir insanım" diyerek piramit satış sistemi suçlamasını kesinlikle kabul etmediğini söyledi..


"MAĞDURİYETLERİ GİDERMEK İÇİN MAL VARLIKLARIMIN İADESİNİ İSTİYORUM"
Kimseye garanti gelir vaadinde bulunmadığını belirten Mehmet Aydın, "Yaptığımızın ticaret olduğunu söyledim, insanları riskler için uyardım. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermedim. Ben projeme güveniyordum. İnsanlar da inandığım hayalime inandı. Suç örgütü kurduğum iddiası asılsızdır. Ben hiçbir çalışanıma kanun dışı talimatta bulunmadım. Bazı çalışanlar iyi niyetimi suistimal etmiştir. Yüce mahkemenizden beraatimi ve mağduriyetleri gidermek için mal varlıklarımın iadesini talep ediyorum" diye konuştu. Aydın'ın savunmasını okuduğu sırada ara ara sesinin titrediği duyuldu..


Aydın savunmasının devamında, "Yenişehir'de aldığım çiftliği kayınpederim almıştır. Bütün görüşmeleri kendisi yaptı. Bu çiftliğin daha sonra FETÖ'den işlem görmüş bir şirkete ait olduğunu öğrendim" dedi..


Mahkeme Başkanının, "Bizim adli emanette bulunan Bitcoin makinelerinin sahibi kim" diye sorması üzerine Aydın, "Bitcoin makinelerinin büyük çoğunluğu bize aittir. Hakkı Cangül'ün bu makinelerin tamamını geliriyle alması mümkün değildir" diyerek cevap verdi.
Duruşmada söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin mal varlıkları üzerindeki tedbir kararının kaldırılmasını talep etti..


Kaynak:Takvim

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER