Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı: Türkiye'nin kutlu yürüyüşünde yanında yer alın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelin Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünde yanında yer alın, tarih içinde bu milletle hareket edip pişman olan yoktur. Buna karşılık bu ülkeye ve millete düşmanlık edip iflah eden de yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı: Türkiye'nin kutlu yürüyüşünde yanında yer alın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi bünyesindeki Sergi Salonu'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni'nde konuştu.

"Terör örgütleri başarılı olamıyorsa, milletimizin dirayetli ve kararlı duruşu sayesinde"

Bugün de ülkesinin geleceği, ezanı, kutsalları söz konusu olduğunda gözünü kırpmayan 82 milyon vatandaşımız var. Terör örgütleri devasa desteğe rağmen ülkemizde başarılı olamıyorsa, milletimizin dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Milletimiz bu konudaki kararlılığını 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda göstermiştir. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen ülkemizde başarılı olamıyorsa milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Son yıllarda Suriye'de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekatları da bu mücadelenin birer parçasıdır. Türkiye, kendi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan, hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkanlarıyla istediğini yapabileceğini göstermiştir. Rabb'ime, şahsıma böyle bir milletin evladı olma şerefini bahşettiği için ne kadar hamdetsem azdır.

"Suriye ile ilgilenen herkesin amacı petrol kaynaklarını kontrol etmek"

Batılı ülkeler terörle mücadele için hiçbir gayret sarfetmiyor. Türkiye'den başka her kim Suriye'de derdinin hakın geleceği olduğunu söylüyorsa açık konuşuyorum yalan söylüyor. Suriye ile ilgilenen herkesin amacı petrol kaynaklarını kontrol etmek. Suriye'ye baktığında petrol veya güç temerküzü fırsatı değil de sadece insan, sadece can, sadece kardeş gören tek ülke Türkiye'dir. Bir damla petrolü bir damla kandan kıymetli gören ilkel anlayış tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Batı başta olmak üzere tüm dünyada sergilenen ikiyüzlü tavır ifşa oldu. Bizden başka Suriye ile ilgilenen herkesin öncelikli amacının petrol kaynaklarını kontrol etmek olduğu iki haftalık süreçte ortaya çıkmıştır.

"Onurlu duruşumuzu sürdüreceğiz, gerekirse bedel ödeyeceğiz"

Onurlu duruşumuzu sürdüreceğiz, gerekirse bedel ödeyeceğiz ama asla çocuklarımızı mahcup edecek, onların yüzlerini kızartacak, ecdatlarından utanmalarına yol açacak bir yanlışa düşmeyeceğiz. Çünkü ecdadımız bize bırakınız hakim rengini, kıyısında, köşesinde dahi soykırım, sömürü, zulüm olmayan, adaleti devlet ve toplum hayatının merkezine yerleştiren tertemiz bir miras bırakmıştır. Medeniyetimiz ve tarihimizin izin verdiği sınırların dışına hiçbir zaman çıkmadık, çıkmayacağız. 1400 yıldır insanlığı aydınlatan İslam'ın en iyi temsilcisi olmayı başardık. 

"Milletimizin içine fitne sokarak zafiyete uğratma çabaları beyhude"

Yurt dışındaki temsilciklerimize yapılan ve önemli bir kısmı da şiddet içeren 700'e yakın saldırının önlenmesi konusunda hiçbir gayret sarf etmediler. Tam tersine teröristler, bu ülkelerin emniyet güçlerinin koruması altında eylemlerini gerçekleştirdi. Doğrudan ülkemize saldırmakla hedeflerine ulaşamayanlar, milletimizin birliği ve beraberliğini hedef alıyor. Milletimizin içine fitne sokarak ülkemizi zafiyete uğratma çabaları beyhude.

"Türkiye icazet almadan kendi kararıyla istediğini yapabileceğini gösterdi"

Barış Pınarı Harekatı'nda bizi arayan Batılı liderlerden neredeyse hiçbiri, terör örgütü tarafından alçakça şehit edilen 20 insanımız ve yaralanan 184 kardeşimizle ilgili üzüntü beyanında bulunmamıştır. Barış Pınarı Harekatı bir kez daha göstermiştir ki milletimizin içine fitne sokarak ülkemizi zafiyete uğratma çabaları beyhudedir. Türkiye icazet almadan kendi kararıyla istediğini yapabileceğini gösterdi.

"'Önce insan' demeye devam edeceğiz"

Dünyada Avrupa'dan Kafkasya'ya kadar bizim milletimiz kadar büyük soykırıma uğramış, zulme maruz kalmış, adaletsizlik yaşamış başka bir millet yoktur. Buna rağmen biz, medeniyetimizin ve tarihimizin emrettiği sınırların dışına hiçbir zaman çıkmadık, çıkmıyoruz. Biz rol yapmıyoruz, ilüzyon yapmıyoruz, 'önce insan' demeye devam edeceğiz.

"Gittiğimiz her yere kavga değil, sevgi götürmenin gayreti içerisindeyiz"

2023 hedeflerimiz için çok önemli hedefler belirledik, bu ülke dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hak ediyor. Bu kadim devlet maziden atiye uzanan köprüyü güçlü bir şekilde muhafaza etmekte kararlıdır. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmakla, aynı zamanda yeni nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirebilme imkanı da sağlamış olacağız. İnşallah cumhuriyetimizi daha nice yıllara çok daha daha güçlü ve müreffeh bir şekilde hep beraber taşıyacağız.Gelin Türkiye'nin bu kutlu yürüyüşünde yanında yer alın, tarih içinde bu milletle hareket edip pişman olan yoktur. Buna karşılık bu ülkeye ve millete düşmanlık edip iflah eden de yoktur. Gittiğimiz her yere kavga değil, sevgi götürmenin gayreti içerisindeyiz. Son yıllarda pek çok büyük eserimizin açılışını 29 Ekim'e getirerek bu kutlamalara yepyeni bir boyut kattık.

"Doğu Akdeniz'deki topraklarda, denizlerde bizim haklarımız var"

Doğu Akdeniz'deki topraklarda, denizlerde bizim haklarımız var. Bizim hakkımız olmayan yerde işimiz yok.

Askerlerle canlı bağlantı yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının sonlarına doğru, dört farklı yerde görev yapan askerlerle canlı bağlantı ile görüştü.

'Mavi vatanın her karışını kararlılıkla korumaya hazırız'

Törene, ilk olarak Doğu Akdeniz'de bulunan TGC Gökçeada Gemi Komutanı Deniz Yarbay Engin Ağmış bağlandı.

Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Ağmış, Gökçeada Fırkateyni olarak hak ve menfaatlerin korunması maksadıyla Doğu Akdeniz'de su üstü gemileri, denizaltıları, deniz karakol uçakları ve insansız hava araçlarıyla Akdeniz Kalkanı Harekatı'nın icra edildiğini ihtar etti.

Ağmış, TGC Gökçeada Fırkateyni olarak Kıbrıs Adası'nın güney batısında sondaj faaliyetleri icra eden Yavuz Sondaj Gemisi'ne refakat edildiğini, yakın koruma sağlandığını söyledi.

Şanlı Türk sancağını dalgalandırmanın gururunu yaşadıklarının altını çizen Ağmış, 462 bin kilometrekarelik mavi vatanın her karışını kararlılıkla korumaya, verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Ağmış'ın sözlerinin ardından Erdoğan, Batı'nın denizlerde dolaşan Türk gemilerinden rahatsız olduğunu, "Buralardan çekilin" denildiğini aktararak, "Bu topraklarda, denizlerde bizim haklarımız var. Bizim hakkımız olmayan yerde işimiz yok. Oralarda bu bayraklar, uluslararası deniz hukuku neyi gerektiriyorsa bunun gereği olarak var." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Ağmış'a "Pruvanız neta, rüzgarınız kolaylı olsun." sözleriyle veda etti.

Askerlere tebrik ve kutlama

Daha sonra Diyarbakır'daki Hava Kuvvetleri 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığında görevli Pilot Binbaşı Mehmet Onur Dikmen bağlandı.

Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Binbaşı Dikmen, mazisi şan ve şerefle dolu Hava Kuvvetleri Komutanlığının Türk hava sahasının korunması için verilecek her türlü görevi, "Ölürsek şehit, kalırsak gazi" anlayışıyla yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Dikmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Türk milletinin sonsuz desteğini, duasını hissettiklerini dile getirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline başarılar dileyen Erdoğan, pilotların teröristlerin inlerine girdiğini, girmeye de devam edeceğini vurguladı.

Tel Abyad ve Rasulayn'daki askerlerle canlı bağlantı

Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki Rasulayn'dan bağlanan Piyade Komando Binbaşı İlkay Dirin ise milletin bağrından çıkan kahraman Türk ordusu tarafından hudutların güvenliğini sağlamak, sınırların güneyinde terör koridoru oluşturulmasını engellemek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın planlandığı gibi sürdüğünü hatırlattı.

Kendilerine inanılması, güvenilmesi nedeniyle teşekkürlerini ileten Dirin, Türkiye'nin desteğinin arkalarında olduğuna inanarak azim, kararlılık ve güvenle görevlerini yerine getirdiklerini kaydetti.

Dirin'in konuşmasının ardından Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları başta olmak üzere Türk milletinin Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki askerlere selam gönderdiğini söyledi.

Erdoğan, "Şu ana kadar Barış Pınarı Harekatı'nı başarıyla sürdürdünüz, inanıyorum ki bundan sonra da başarıyla sürdüreceksiniz. Rabb'im zaferle bizleri taçlandırsın." ifadelerini kullandı.

"Ölürsek şehit, kalırsak gazi' anlayışıyla mücadelemizi sürdüreceğiz"

Son olarak Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki Tel Abyad'dan Piyade Yüzbaşı Celil Özekin bağlandı.

Özekin, "Operasyon sahasında bulunan tüm silah arkadaşlarım adına zatı devletleriniz başta olmak üzere tüm devlet büyüklerimize saygılarımızı sunuyor, Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. Türk askeri olarak bizler, vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletimizin huzur ve refahını her koşulda ve her yerde 'Ölürsek şehit, kalırsak gazi' anlayışıyla mücadelemizi sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, zatı devletleriniz başta olmak üzere aziz milletimize sonsuz desteği ve dualarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Güçlü ve cesur olduklarını vurgulayan Özekin, görevlerinin başında bulunduklarını, verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını anlattı.

Bağlantıların sonlandırılması üzerine konuşmasını sürdüren Erdoğan, bu sayede kahraman askerlerin Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığını, desteklerini ifade ettiklerini belirtti.

Törende Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan güvenlik, sağlık personelinin ve korucuların bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, harekatta görev alanları tebrik etti.

"Rabb'im tüm askerlerimizi, polislerimizi, jandarmalarımızı, istihbaratçılarımızı, korucularımızı, diğer arkadaşlarımızı esirgesin, ayaklarına taş değdirmesin diyerek dua ediyoruz." ifadesini kullanan Erdoğan, bu mutlu anın da milletle paylaşıldığına değindi. 

"ABD ve Rusya ile mutabakatlar bitti, yarın yapılacak görüşmelerimiz var"

Şuanda Rusya, terör örgütlerinin buradan tamamıyla çekildiğini yetkili mercilerimize vermiş bulunuyor. Görüşmelerimiz yarın da devam edecek. Bizim asker ve sivil 30'a yakın şehidimiz var, Suriye Milli Ordusu'nun da 130'a yakın şehidi var. Bizim şehitlerimizle beraber koyun koyuna bir mücadele verdiler ve bu mücadeleyi hala vermeye devam ediyorlar, asla geri durmuyorlar ve bu mücadeleyi birlik, beraberlik, kardeşlik içinde sürdürdüler, sürdürüyorlar. İşte gün bugündür, dem bu demdir. ABD ve Rusya ile mutabakatlar bitti, yarın yapılacak görüşmelerimiz var ve Barış Pınarı Harekatı ile sürdürdüğümüz bu süreci toparlamanın gayreti içindeyiz. Biz kalmak için değil, terör örgütlerinden temizlemek için oradayız.

Törene 5 bin davetli katıldı

Beştepe'de Cumhuriyetin 96'ıncı yıl dönümü dolayısı ile yapılan kabul törenine  
5 bin davetli katıldı.

Tören, Kur-an'ı Kerim tilaveti ile başladı. Cumhuriyetin 96'ıncı yılı dolayısı ile film gösterimi gerçekleşti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve çok sayıda siyasetçi törene katıldı. Ankara'daki misyon şefleri de törende yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paletsiz kategoride 90 metre sınırını aşarak kadınlar dünya rekorunu kıran Şahika Ercümen ile bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği korusu sanatçıları ile de yakından ilgilendi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER