Darbeci Karadayı'nın Said Nursi ve Türkçe Ezan cehaleti

İrtica avcılığı yapan komitenin üyelerinden Karadayı, geçmişte yaptığı Türkçe ezan ve Said Nursi ile ilgili sözleri hafızalarda.

Darbeci Karadayı'nın Said Nursi ve Türkçe Ezan cehaleti

25 Haziran 2012 tarihinde TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuşan Karadayı'nın ilgili sözleri şöyle:

Said Nursi hakkında bildikleri de yanlış

“Saidi Nursi, Saidi Nursi diye ismini söylemeyeyim… Elmadağ'ında Menderes bir din adamını Kayseri'den Eskişehir'e gelen bir din adamını karşıladı, yeşil bayrağını öptü, elini öptü. Bu kamuoyunda büyük bir şey, olumsuz etki. Ondan sonra iktidarı aldıktan aşağı yukarı 15 Mayıs'ta iktidarı aldılar, Haziran 12'de veya 13'te Türkçe ezanı Arapçaya çevirdiler. Şimdi 1933'te de Arapça ezanı Türkçeye çevirdikleri için bir reaksiyon vardı, şimdi tersi oldu; yani Türkçe ezanı Arapçaya çevirdiler.

Ben Türkçe ezan okunmasını isterim

Şimdi, bana sorarsanız, Karadayı'ya hangisi okunsun diye, ben Türkçe ezanı. Çünkü cuma namazına gittiğim zaman babamla bir tapu müdürü vardı, elini böyle koyar “Tanrı uludur, Tanrı uludur” dediği zaman tüylerim diken diken olurdu, büyük heyecan duyardım. Düşünebiliyor musunuz? Şimdi bunu benim anlamadığım şeye soktular, Arapçaya soktular. Şimdi, bu, halk üzerinde büyük etki yaptı. Bazılarını yaptı, bazılarını yapmadı ayrı mesele benim gördüğüm kadarıyla.“

Kanser tedavisi görüyordu

1932 Çankırı doğumlu olan Karadayı, bayramın birinci günü yüksek ateş ve enfeksiyon nedeniyle Kadıköy Florence Nightingale Hastanesine kaldırıldı.

Kanser tedavisi gördüğü öğrenilen Karadayı'nın saat 11.30'da çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldüğüi bildirildi.

İsmail Hakkı Karadayı'nın cenazesi daha sonra İstanbul Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü.

Kaynak: Risale Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Murat
Mehmet Murat - 1 yıl Önce

ALLAH C.C karadayının ATEŞİNİ bol ede

SIRADAKİ HABER