Dünya Türkiye’ye minnettar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kurmaylarının yürüttüğü yoğun diplomatik girişimler neticesinde BM Genel Sekreteri Guterres’in de katılımıyla İstanbul’da imzalanan tahıl koridoruna ilişkin anlaşma ilk meyvesini verdi. İlk tahıl gemisinin Odessa’dan ayrılmasının ardından dünya ülkelerinden Türkiye’ye teşekkür mesajları yağdı.

Dünya Türkiye’ye minnettar

Odesa limanından tahıl sevkiyatının başlaması uluslararası kamuoyunda olumlu karşılık buldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye'ye teşekkür etti. Sevkiyata ilişkin çabaları takdir ettiğini söyleyen Guterres, "Türkiye'ye liderliği için minnettarım" dedi.

NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg Odesa'dan ilk sevkiyatı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. "Müttefikimiz Türkiye'ye oynadığı çok önemli rol için teşekkür ediyorum." dedi.

Polonya'dan da Türkiye'ye teşekkür geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşen Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, tahıl koridoru konusunda varılan uzlaşıya ilişkin tebriklerini iletti.

AB ve İngiltere'den de "gıda krizini hafifletmeye yönelik önemli bir adım" açıklaması geldi.

" RUSYA ODESA LİMANI'NI TEKRAR BOMBALAMAMALI"

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss gemilerin güvenli geçişinin sağlanması gerektiğini söyledi. "Rusya Odesa Limanı'nı tekrar bombalamamalı" dedi.

"ARTAN GIDA KRİZİNDE BİR UMUT IŞIĞIDIR"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger İstanbul'da yapılan tahıl anlaşmasının önemine vurgu yaptı. İlk tahıl gemisinin Odessa Limanı'ndan ayrılmış olmasına ilişkini olarak, "Bu, artan gıda krizinde bir umut ışığıdır" açıklamasında bulundu.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov da tahıl ihracatı yapacak ilk geminin yola çıkmasının olumlu olduğunu söyledi. "Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz" dedi.

Ukrayna'nın Odessa Bölgesi Askeri Vali Danışmanı Yuriy Dimçoglo ise tahıl koridoru anlaşmasının Türkiye'nin bölgesel güç olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

NORVEÇ: GIDA GÜVENSİZLİĞİNİ AZALTMADA ÖNEMLİ İLK ADIM

Norveç Dışişleri Bakanlığı Twitter’dan yaptığı açıklamada, Ukrayna'dan ayrılan tahıl yüklü geminin küresel gıda güvensizliğini azaltmada önemli ilk adım olduğu belirtildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler'e ve Türkiye’ye, ulaşımın kolaylaştırılmasında önemli rol oynadığı için teşekkür edildi.

Diriliş Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER