Dünyaca ünlü Türk profesörden koronavirüs uyarısı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun 1 Nisan tarihinde düzenlediği "Koronavirüs ve Küresel Ekonomiye Etkileri" adlı online seminere katılan Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil, Türkiye'de atılması gereken adımları açıkladı

Dünyaca ünlü Türk profesörden koronavirüs uyarısı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) 1 Nisan tarihinde düzenlediği "Koronavirüs ve Küresel Ekonomiye Etkileri" adlı online seminere, Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölüm Başkanı Gökhan Hotamışlıgil ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden İktisat Profesörü Daron Acemoğlu katıldı. Online seminerde konuşma yapan Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, aşının kısa süre içerisinde bulunmasının pek mümkün olmadığını vurgulayarak, bu süreçlerin uzun sürdüğünü ve bütün yan etkileri gözlemlenmeden bir aşının piyasaya çıkmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Hotamışlıgil, koronavirüs salgınının henüz birinci dalgasında olduğumuzu, yeni dalgaların olabileceğini ve bu yeni dalgalara hazırlık yapılması gerektiğinin altını çizerek, hazırlık yapılması halinde bu dalgaların ekonomiye büyük bir etkisi olmayacağını dile getirdi.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölüm Başkanı Gökhan Hotamışlıgil, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yapılması gerekenleri de sıraladı. İlk olarak sağlık kapasitesinin arttırılması gerektiğini söyleyen Hotamışlıgil, sağlık personelinin korunmasının da çok önemli olduğunu, test sayısının ise acilen arttırılması gerektiğini belirtti. Hotamışlıgil, atılacak diğer önemli bir adımın da hastalığı atlatan kişilerin hastalığı nasıl atlattığını analiz etmesi olduğunu ifade etti.

Acemoğlu: Ekonomiye etkisi çok derin olabilir

Online seminere katılan bir diğer isim ise, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden İktisat Profesörü Daron Acemoğlu oldu. Acemoğlu, koronavirüs pandemisinin ekonomi üzerine olan etkisinin çok derin olabileceğine dikkat çekti. Türkiye'nin aldığı tüm önlemlerin doğru ve önemli adımlar olduğunu dile getiren Acemoğlu, bağışıklığı olmayan insanlarla, hastalıklı insanların bir araya getirilmesinin çok tehlikeli olacağına dikkat çekti. Acemoğlu ayrıca, koronavirüsün tüm dünya ekonomisine büyük bir etkisi olacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Akit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER