Erdoğan'ın hayalim dediği dev proje için tarih belli oldu!

başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” dediği, asrın projesi Kanal İstanbul Projesi planları Ocak ayında askıya çıkıyor.

Erdoğan'ın hayalim dediği dev proje için tarih belli oldu!

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker, Başkan Yardımcısı Hazal Ateş ve Yönetim Kurulu'nu kabul eden Bakan Kurum, İstanbul Kanal Projesi'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, "Ülkemize, İstanbul'umuza yakışacak bir proje olması açısından gerek çevrenin korunması gerek doğal kaynakların zarar görmemesi gerek İstanbul Boğazındaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı detaylı yapıyoruz. Yüzde 52'sini yeşil alanlara ve sosyal donatılara ayırdığımız Kanal İstanbul Projemizin ÇED sürecini; üniversitelerimizin, vatandaşlarımızın görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık" diye konuştu

İSTANBUL'DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün merkezinin İstanbul olduğunu anımsatan Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Türkiye genelinde, sahada yatırım değeri 81 milyar TL olan 272 bin 261 sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşası devam ediyor. 2021 yılında da, toplam bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projemize başlayacağız. İstanbul'da yaklaşık 1.2 milyon bina ve 5.9 milyon konut bulunuyor. Bu konutlardan 1.5 milyonu riskli yapı. Bunlardan da 300 bininin acilen dönüşmesi gerekiyor. İstanbul'da 10 milyon m2 büyüklüğünde 64 riskli alanda çalışıyoruz. Şu anda 370 bin bağımsız birimden oluşan 72 bin binayı da riskli yapı statüsünde yeniliyoruz."

KAYNAK: SABAH

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER